V Banskobystrickom samosprávnom kraji sú župné voľby sprevádzané nízkou volebnou účasťou


Foto: V Banskobystrickom samosprávnom kraji sú župné voľby sprevádzané nízkou volebnou účasťou Foto: visitbanskabystrica.sk

Spomedzi piatich volieb, v ktorých si občania môžu vyberať svojich zástupcov, patria voľby do orgánov samosprávnych krajov k tým najmenej atraktívnym, čo potvrdzuje pravidelne aj nízka volebná účasť. Z tohto pohľadu sú menej atraktívne už len voľby do Európskeho parlamentu. Naopak, parlamentné, prezidentské aj voľby do samospráv obcí a miest sú na tom účasťou lepšie.

Pred nadchádzajúcimi voľbami do orgánov samosprávnych krajov sme sa preto pozreli na vývoj voličskej účasti. Dovedna sme v Banskobystrickom samosprávnom kraji absolvovali župné voľby štyrikrát, ani raz neprekročila účasť hranicu 27% oprávnených voličov. Pritom práve voľby predstavujú pomerne významný indikátor toho, ako sú občania spokojní so stavom Banskobystrického samosprávneho kraja. V štyroch predchádzajúcich voľbách zvíťazil vždy iný kandidát, a zakaždým sa išlo do druhého kola. 

V historicky prvých župných voľbách v roku 2001 v Banskobystrickom samosprávnom kraji zvíťazil Milan Marčok s 52,36%. Volebná účasť v druhom kole pritom neprekročila 20%. 

V roku 2005 k druhému kolu volieb prišlo historicky najmenej voličov a to iba 10,65%. V týchto voľbách zvíťazil tesne zo ziskom 50,88% Jozef Murgaš.

Tretie krajské voľby v roku 2009 zaznamenali zatiaľ najvyššiu volebnú účasť, keď v prvom kole prišlo k volebným urnám 27,06% voličov. V týchto voľbách po prvýkrát kandidoval súčasný župan Marán Kotleba. Ako nezávislému kandidátovi sa mu podarilo získať 13 629 hlasov čo predstavovalo 10,03% voličov. Do druhého kola však nepostúpil. V druhom kole zvíťazil Vladimír Maňka zo ziskom 53,70% hlasov.


V posledných župných voľbách v roku 2013 patrila volebná účasť v oboch kolách k vôbec najvyšším, keď prišlo hlasovať viac ako 24% oprávnených voličov. Druhé kolo sa pritom nemusalo ani uskutočniť, keďže len tesne unikla stolička predsedu kraja Vladimírovi Maňkovi, ktorého podporilo 49,47% voličov. Chýbalo teda pol percenta, aby zvíťazil už v prvom kole. Spolu s ním do druhého kola postúpil aj Marián Kotleba, ktorý získal 26 251 hlasov, čo bolo o polovicu viac ako vo voľbách v roku 2009. V druhom kole Kotleba porazil Maňku o zhruba 10%, čo v absolútnom vyjadrení predstavovalo 14 233 hlasov. 

Jednokolová voľba má prispieť k vyššej účasti, zároveň prinútila niktorých kandidátov aby sa vzdali 

V nadchádzajúcich voľbách bude preto volebná účasť zohrávať silnú úlohu, keďže pri jednokolovej voľbe víťazí kandidát s najvyšším počtom hlasov. Očakáva sa súboj dvoch najsilnejších kandidátov - Mariána Kotlebu a Jána Luntera, v prospech ktorého sa vzdali viacerí kandidáti. Lunter je novým vyzývateľom a podľa prieskumov najvážnejším kandidátom na post predsedu kraja. Voľby sa konajú už túto sobotu 4. novembra 2017.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu