04 máj 2018 - 12:29

Z armády odchádzajú vojaci a techniku tak nemá kto obsluhovať. Vráti sa povinná vojenčina?

Foto: Z armády odchádzajú vojaci a techniku tak nemá kto obsluhovať. Vráti sa povinná vojenčina?
Foto: mod.gov.sk

Slovenská armáda postupne realizuje obmenu vojenskej techniky. Nakupuje nové obrnené autá, stíhačky, lietadlá či radary za stovky miliónov eur. Problémom však je, že armádu opúšťajú desiatky vojakov, preto minister obrany zvažuje aj zavedenie povinnej vojenčiny.  

Ozbrojené sily SR prechádzajú postupnou modernizáciou techniky, aby spĺňali štandardy Severoatlantickej aliancie, a aby boli schopné obrániť Slovensko v prípade krízy. Podľa čelných predstaviteľov však problém spočíva niekde inde. Môže sa totiž stať, že techniku nebude mať kto obsluhovať. „Dnes ozbrojené sily neponúkajú alebo nie sú konkurencieschopné z hľadiska trhu práce. Máme veľké množstvo pozícií, ktoré sú neobsadené,“ uviedol bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.  

Podľa informácii armádu od začiatku roka opustilo 222 profesionálnych vojakov, najviac v hodnosti vojaka druhého stupňa či rotmajstra. V armáde je tak nedostatok vodičov, lekárov, elektrotechnikov či pilotov. „Ľudia majú radšej asi takú štandardnú pracovnú dobu, že začínajú o siedmej a končia o tretej. V ozbrojených silách je vojak v službe,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.  

Vojaci sa snažia mladých ľudí naverbovať v čo najväčšom počte a posilniť tak armádu, no výsledný efekt nie je taký ako predpokladali. V prípade, že nedostatok vojakov bude pretrvávať minister zvažuje aj znovuzavedenie povinnej vojenskej prípravy. „V prípade, že nebude takýto záujem, musíme sa pohrať aj s takouto myšlienkou,“ uviedol Gajdoš.  

„Mali by sme riešiť to, na čo sa prioritne musíme zamerať, a to nastaviť ten systém tak, aby služba v ozbrojených silách bola zaujímavá,“ dodal Naď s tým, že by platom vojakov pomohlo zrušenie výsluhových dôchodkov.50 zdieľaní
Zdroj: noviny.sk
Dopravný servis
Kremnička
Policajná hliadka
13:16
Nový Svet
Stacionárny radar
10:18
Nový Svet
Stacionárny radar
09:14
Kremnička
Zver pri ceste
21:11
Zvolenská cesta
Iné nebezpečenstvo
18:16
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.