30 apríl 2018 - 13:33

V okolí Žarnovice hynú vtáky, niekto ich pravdepodobne otrávil

Foto: V okolí Žarnovice hynú vtáky, niekto ich pravdepodobne otrávil
Foto: pixabay

V Tekovskej Breznici (okres Žarnovica) našli ďalšieho uhynutého dravca, ktorého pravdepodobne niekto otrávil. Za posledných pár týždňov našli už 59 uhynutých vtákov, pričom u viacerých z nich sa potvrdila otrava.

Posledný nález objavili iba náhodne pri kontrole hniezda Sokola sťahovavého. Podľa informácii bol dravec uhynutý už viac ako mesiac. Podľa odborníkov mohol byť sokol aj otrávený, pričom tvrdia že k tomu vedú viaceré indície. „Ak to bola otrava, tak určite nie od poľovníkov ale od poľnohospodárov, ale holubári ich trávia,“ povedal Stanislav Kováč z Ochrany dravcov.  

„Iba za niečo viac ako mesiac – od začiatku marca do polovice apríla 2018 – bolo odhalených neuveriteľných šesť prípadov a úhyn 59 chránených druhov, v celkovej spoločenskej hodnote 92 540 eur. V krajine sa objavili jedovaté návnady, nebezpečné i pre človeka či domáce zvieratá, aj preto sme spustili iniciatívu Všetci za dravce,“ informuje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Sokol sťahovavý je zákonom chránený a jeho spoločenská hodnota je viac ako 5 tisíc eur. Či k otráveniu došlo sa zistí v najbližších dňoch. „Veľmi často ľudia používajú na trávenie otravu pre potkany, urobia pitvu ak sa dá, ten kadáver bol tam dlhšie a to bude asi veľmi náročné,“ uviedla Terézia Pavelová, riaditeľka RÚVZ Žiar nad Hronom.  53 reakcií
Zdroj: noviny.sk

Dopravný servis
Nový Svet
Stacionárny radar
14:10
Nový Svet
Stacionárny radar
13:12
Jakub
Stacionárny radar
11:16
Nový Svet
Policajná hliadka
11:16
Kremnička
Stacionárny radar
08:15
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.