12 január 2018 - 15:38

Leteckí záchranári v roku 2017 pomohli 1 717 ľuďom, najvyťaženejší sú z Banskej Bystrice

Foto: Leteckí záchranári v roku 2017 pomohli 1 717 ľuďom, najvyťaženejší sú z Banskej Bystrice
Foto: lzs.ate.sk

Leteckí záchranári počas celého roka pomáhali ľudom v núdzi. V roku 2017 leteli na pomoc 1 717 pacientom. Počet zásahov každým rokom stúpa. Pri rôznych udalostiach priamo v teréne zasahovali záchranárske vrtuľníky 1 216 krát, zvyšné lety tvorili medzinemocničné prevozy.

„Najpočetnejšia skupina ľudí – až 37 %, ktorí urgentne potrebovali pomoc leteckých záchranárov, boli pacienti s kardiálnym zlyhaním, najčastejšie s diagnózou akútny infarkt myokardu. Druhým najčastejším dôvodom vyslania záchranárskych vrtuľníkov do terénu boli dopravné nehody (16,5 %), vrátane zrazených cyklistov a chodcov. Viac ako 10 % tvorili pacienti, ktorí po páde z výšky v mnohých prípadoch s vážnym úrazom chrbtice potrebovali rýchly a šetrný transport vrtuľníkom do nemocnice,“ uvádza sa na webe leteckých záchranárov.

Najväčší počet výjazdov spomedzi všetkých siedmich základní zaznamenala základňa v Banskej Bystrici s počtom 316 zásahov. Najviac práce mali leteckí záchranári počas letného obdobia, kedy je počasie a viditeľnosť pre let najlepšia.

Pomáhajú aj v zahraničí, kde absolvovali aj kvalitný výcvik

V roku 2017 rozšírila spoločnosť ATE svoju pôsobnosť aj za hranice Slovenska, a to v stredisku Zdravotníckej záchrannej služby olomouckého kraja. Z tohto strediska vzlietli záchranári na pomoc 470 ľuďom. Najčastejšie leteli k pacientom, ktorím sa zhoršil náhle zdravotný stav, k dopravným nehodám a vážnym úrazom v teréne. 

Pre skvalitnenie prípravy pilotov sa v minulom roku uskutočnili dva druhy výcvikov v zahraničí. Prvý prebiehal v špecializovanom Ústave leteckého zdravotníctva v Prahe, ktorý bol zameraný na zdokonalenie procesov vnímania a reakcií pilota pri vykonávaní nočných letov s použitím okuliarov nočného videnia. Druhého výcviku, ktorý prebiehal v španielskej Valencii sa zúčastnili piloti lietajúci na vrtuľníku Bell 429, kde spoločnosť Bell Helicopter Textron umiestnila svoje výcvikové zariadene na simuláciu letu pre typ Bell 429.

Sledujte nás na Facebooku0 zdieľaní

Dopravný servis
Polkanová
Kolóna
16:12
Jakub
Policajná hliadka
15:16
Kremnička
Práca na ceste
14:15
Jakub
Práca na ceste
11:17
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina