Kraj bude rekonštruovať stovky kilometrov ciest druhej a tretej triedy za desiatky miliónov eur


Foto: Kraj bude rekonštruovať stovky kilometrov ciest druhej a tretej triedy za desiatky miliónov eur Foto: brezno.sk, ilustračné

Banskobystrický samosprávny kraj má v pláne do rekonštrukcie ciest investovať 9 miliónov eur. Financie z rozpočtu schválili poslanci krajského zastupiteľstva na poslednom zasadnutí. Na opravu ciest a mostov chce samospráva využiť aj finančné prostriedky z fondov Európskej únie vo výške 41 miliónov eur. Už v tomto roku by podľa hovorcu malo byť zrekonštruovaných 78 kilometrov ciest druhej a tretej triedy, do čoho sa počítajú aj mostné objekty.  

„Komplexnej obnovy sa okrem iných dočkajú prístupové cesty k obľúbeným turistickým destináciám do Banskej Štiavnice, na Králiky, na Skalku a na Tále v hodnote 5,5 milióna eur. Na juhu kraja pôjde do rekonštrukcie ciest tretej triedy 1,5 milióna eur. Ďalšie dva milióny eur pôjdu na cesty tretej triedy, ktoré nemôžu byť zahrnuté do projektov financovaných z fondov EÚ,“ uviedol hovorca predsedu BBSK Matej Bučko. 

V prvej fáze čerpania chce kraj využiť z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) 20,5 milióna eur. „V rámci nich by sa malo investovať napríklad do úseku Vígľaš-Červeňany, ďalej do cesty Pôtor-Dolná Strehová-Lučenec, ale aj do úseku Fiľakovo-Ábovce,“ doplnil hovorca. V druhej fáze čerpania financií z IROP by mal kraj získať ďalších 20,5 milióna eur. Rekonštrukcie by sa tak malo dočkať viac ako 300 km ciest a mostov v správe kraja.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: webnoviny.sk