Leteckí záchranári v roku 2017 pomohli 1 717 ľuďom, najvyťaženejší sú z Banskej Bystrice


Foto: Leteckí záchranári v roku 2017 pomohli 1 717 ľuďom, najvyťaženejší sú z Banskej Bystrice Foto: lzs.ate.sk

Leteckí záchranári počas celého roka pomáhali ľudom v núdzi. V roku 2017 leteli na pomoc 1 717 pacientom. Počet zásahov každým rokom stúpa. Pri rôznych udalostiach priamo v teréne zasahovali záchranárske vrtuľníky 1 216 krát, zvyšné lety tvorili medzinemocničné prevozy.

„Najpočetnejšia skupina ľudí – až 37 %, ktorí urgentne potrebovali pomoc leteckých záchranárov, boli pacienti s kardiálnym zlyhaním, najčastejšie s diagnózou akútny infarkt myokardu. Druhým najčastejším dôvodom vyslania záchranárskych vrtuľníkov do terénu boli dopravné nehody (16,5 %), vrátane zrazených cyklistov a chodcov. Viac ako 10 % tvorili pacienti, ktorí po páde z výšky v mnohých prípadoch s vážnym úrazom chrbtice potrebovali rýchly a šetrný transport vrtuľníkom do nemocnice,“ uvádza sa na webe leteckých záchranárov.

Najväčší počet výjazdov spomedzi všetkých siedmich základní zaznamenala základňa v Banskej Bystrici s počtom 316 zásahov. Najviac práce mali leteckí záchranári počas letného obdobia, kedy je počasie a viditeľnosť pre let najlepšia.


Pomáhajú aj v zahraničí, kde absolvovali aj kvalitný výcvik

V roku 2017 rozšírila spoločnosť ATE svoju pôsobnosť aj za hranice Slovenska, a to v stredisku Zdravotníckej záchrannej služby olomouckého kraja. Z tohto strediska vzlietli záchranári na pomoc 470 ľuďom. Najčastejšie leteli k pacientom, ktorím sa zhoršil náhle zdravotný stav, k dopravným nehodám a vážnym úrazom v teréne. 

Pre skvalitnenie prípravy pilotov sa v minulom roku uskutočnili dva druhy výcvikov v zahraničí. Prvý prebiehal v špecializovanom Ústave leteckého zdravotníctva v Prahe, ktorý bol zameraný na zdokonalenie procesov vnímania a reakcií pilota pri vykonávaní nočných letov s použitím okuliarov nočného videnia. Druhého výcviku, ktorý prebiehal v španielskej Valencii sa zúčastnili piloti lietajúci na vrtuľníku Bell 429, kde spoločnosť Bell Helicopter Textron umiestnila svoje výcvikové zariadene na simuláciu letu pre typ Bell 429.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: lzs.ate.sk