Brezno kúpilo defibrilátory do každej školy. Majú pomôcť zachrániť život, jeden stál 2 200 eur


Foto: Brezno kúpilo defibrilátory do každej školy. Majú pomôcť zachrániť život, jeden stál 2 200 eur Foto: Facebook/Brezno - oficiálna stránka mesta

Všetky tri základné školy v Brezne od marca disponujú automatickým externým defibrilátorom, vďaka ktorému dokáže aj laická verejnosť poskytnúť účinnú pomoc pri náhlej zástave srdca. Informovalo o tom mesto na svojej webovej stránke.

Špeciálne zariadenie jednoducho a zrozumiteľne inštruuje záchrancu celým procesom resuscitácie. Impulz, ktorý naštartuje srdce. Automatický externý defibrilátor (AED) je prenosný prístroj určený na poskytnutie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu v dôsledku poruchy srdcového rytmu. Ide o špeciálny stimulátor, ktorý prostredníctvom priložených elektród dokáže zanalyzovať srdcovú činnosť a v prípade potreby podať elektrický výboj ešte pred príchodom profesionálnych záchranárov. Aby AED mohol použiť aj laik, okrem písaných a obrazových inštrukcií dáva obsluhe aj hlasové pokyny.

Keďže včasná defibrilácia zvyšuje šance pacienta na prežitie, všeobecnou snahou kompetentných je situovať tieto prístroje na verejne dostupné miesta a do priestorov, v ktorých sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí. Medzi ne bezpochyby patria aj školy a školské zariadenia, kde sa AED rozhodla umiestniť aj breznianska samospráva.


Nápad zadovážiť do všetkých troch základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta život zachraňujúce prístroje vzišiel aj z Komisie pre školstvo pod vedením jej predsedu
Daniela Struhára. Mesto sa už v minulosti zaoberalo touto problematikou a som rád, že s iniciatívou prišli aj zástupcovia komisie. Na základe vzájomnej dohody som rozhodol o zakúpení defibrilátorov pre naše základné školy, pričom postupne plánujeme týmito zariadeniami dovybaviť aj ďalšie mestské objekty,“ uviedol primátor Brezna Tomáš Abel.


Podľa Marty Paučovej zo školského úradu, cieľom tejto iniciatívy je byť pripravený na situácie, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie žiakov alebo zamestnancov škôl. „Používať defibrilátory v prípade potreby môže ktokoľvek, nakoľko sú nahovorené v slovenskom jazyku a dokážu užívateľa naviesť k tomu, čo má robiť,“ priblížila Paučová.

Jeden stál 2 200 eur

Ako ďalej pokračovala, všetky tri AED kúpilo mesto z vlastných zdrojov, pričom jeden stál zhruba 2 200 eur vrátane náhradných detských elektród, informačných tabúľ a nástenných boxov, v ktorých sú prístroje umiestnené.

Nový zákon o ochrane verejného zdravia, ktorý vlani schválil parlament, každej obci nad 500 obyvateľov ukladá povinnosť do konca roka 2024 zabezpečiť na verejne prístupnom mieste aspoň jeden funkčný automatický externý defibrilátor.

Brezno si túto úlohu splnilo už pred viac ako tromi rokmi, keď do služobného vozidla mestskej polície z vlastnej iniciatívy zakúpilo prenosný AED. Keďže hliadky sú v službe nonstop, defibrilátor dokážu v prípade potreby doviezť a použiť v ktorejkoľvek časti mesta. Primátor však už avizoval, že breznianska radnica v budúcnosti plánuje ďalší nákup týchto život zachraňujúcich zariadení a to predovšetkým na miesta s veľkou koncentráciou ľudí ako Aréna Brezno, mestský dom kultúry či mestský úrad.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu