Prevádzkovateľovi kúpaliska v Banskej Bystrici sa nepáči kritika ľudí. Mesto chce ukončiť prenájom


Prevádzkovateľ banskobystrického kúpaliska označil kritiku za účelovú

Foto: Prevádzkovateľovi kúpaliska v Banskej Bystrici sa nepáči kritika ľudí. Mesto chce ukončiť prenájom
Foto: mojapeticia.sk/Zachráňme plážové kúpalisko

 

O plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici, na ktoré sa valí veľká vlna kritiky, sme napísali viacero článkov. Už niekoľko rokov ho prevádzkuje súkromná spoločnosť AQUALAND Slovakia s.r.o, ktorej sa negatívne komentáre nepáčia.

Návštevníkom sa zase nepáči zlý stav kúpaliska, pričom na internete sa šíria rôzne fotky a videá, ktoré to majú potvrdzovať. Ďalším ukazovateľom sú pribúdajúce slabo hodnotené recenzie a desiatky negatívnych komentárov na sociálnych sieťach pod príspevkami, ktoré sa kúpaliska týkajú.


Nehnevaní občania dokonca petíciu, ktorú doteraz podpísalo už takmer 5000 ľudí. „Ako znepokojené a nahnevané občianky sme spustili petíciu, ktorá pošle odkaz primátorovi a aj nájomcovi nášho plážového kúpaliska. Aktuálny nájomca si tento areál nezaslúži, nestará sa oň, necháva ho chátrať, jeho stav je zúfalý!” napísala na sociálnej sieti Banskobystričanka, ktorá s ďalšími ženami stojí za vznikom petície.

Takisto sme pred niekoľkými dňami informovali o tom, že Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) dňa 26. júla nariadil vypustenie dvoch bazénov. Dôvodom bolo prekročenie limitných hodnôt mikrobiologických ukazovateľov. Prevádzkovateľ však v priebehu niekoľkých dní tento problém vyriešil.


Vyjadrenie prevádzkovateľa

Ako uvádza portál bbonline.sk, prenájom kúpaliska schválilo mestské zastupiteľstvo v roku 2007 na dobu 30 rokov s opciou na 10 rokov. Výška prenájmu bola 1000 slovenských korún ročne, čo je aktuálne približne 33,19 eur. Spoločnosť AQUALAND Slovakia s.r.o sa navyše zaviazala preinvestovať v areáli minimálne 100 miliónov korún.

Ku kritike sa pre médiá vyjadril Juraj Sninský, konateľ spoločnosti prevádzkujúcej kúpalisko. Myslí si, že niektoré publikované výstupy na sociálnych sieťach či v médiách vyústili do účelového spochybňovania dobrého mena spoločnosti.

„Rozhodnutia a Protokoly z kontrol RÚVZ Banská Bystrica zo dňa 26.7.2024 a 1.8.2024 dokazujú skutočnosť, že bazény, ako aj celý areál Plážového kúpaliska (cca 10 ha) je hygienicky nezávadný a bezpečný. Aj kontrolné laboratórne výsledky akreditovaného laboratória STVPS Banská Bystrica zo dňa 2.8.2024 dokazujú vyhovujúci stav v umelom kúpalisku,“ uviedla spoločnosť v stanovisku.

Prevádzkovateľ takisto podotkol, že na podnety návštevníkov počas tohto leta zareagoval odstránením niektorých kritizovaných prvkov.

„Kritické články a komentáre, ktoré sa odohrávajú výlučne na sociálnych sieťach a v niektorých médiách, vnímame ako koordinovanú aktivitu určitej skupiny ľudí, ktorá účelovo šíri poplašnú správu o kritickom stave plážového kúpaliska. Títo ľudia tak útočia na našu spoločnosť i súčasné vedenie mesta, aby sa spochybnila dlhodobá nájomná zmluva s Mestom Banská Bystrica, ktorá je stále platná a účinná. Proti takémuto účelovému, nezodpovednému a ľahkovážnemu šíreniu poplašnej správy ľuďmi, ktorí sa skrývajú v online priestore, využijeme všetky právne prostriedky ochrany,“ dodal Sninský vo vyhlásení.

Naša redakcia požiadala spoločnosť AQUALAND Slovakia s.r.o o vyjadrenie už dávnejšie, odpoveď sme ale nedostali.

Mesto chce ukončiť zmluvný vzťah

Organizátorky petície požiadali o sprístupnenie nájomnej zmluvy, ktorú dostali. Žiadali však aj o poskytnutie právnej analýzy objednanej mestom, na základe ktorej vedenie mesta tvrdí, že nájomná zmluva je nevypovedateľná a mesto je v tejto veci „bezzubé“.

Táto žiadosť bola zamietnutá. „Právnu analýzu nepovažujeme za informáciu vo veciach verejných, ktorá podlieha sprístupňovaniu podľa zákona č.211/2000 Z. z., ale za pracovný materiál, ktorého zverejnenie je pred ukončením celého procesu z objektívnych dôvodov vylúčené, nakoľko by mohlo negatívnym spôsobom zasiahnuť do činnosti povinnej osoby,“ znela oficiálna odpoveď.

Zdroj: Facebook/Meggie Kováč Mergová

Túto odpoveď zdieľali organizátorky petície na sociálnej sieti. Príspevok komentovalo aj samotné mesto Banská Bystrica, ktoré tvrdí, že zverejnením právnej analýzy by ju fakticky odovzdali do rúk súčasného prevádzkovateľa.

Mesto tiež uviedlo, že si budúcnosť plážového kúpaliska v žiadnom prípade nespája s jeho súčasným prevádzkovateľom. Práve preto hľadá všetky právne možnosti, ako existujúci zmluvný vzťah ukončiť.

„Nevýhodná zmluva však výrazne tieto možnosti zužuje. Ak by mesto ukončilo zmluvu bez splnenia zákonných alebo zmluvných dôvodov, dostalo by sa do súdneho sporu, s čím by zároveň súvisela hrozba finančných sankcií. Za týmto účelom sme si dali vypracovať právnu analýzu od Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá podrobne rozobrala právny stav, v ktorom sa mesto nachádza. Na základe toho podnikáme ďalšie kroky,“ priblížilo mesto.

Práve z tohto dôvodu je podľa mesta absolútne neprípustné a nevhodné, aby právnou analýzou disponovala protistrana, a teda súčasný prevádzkovateľ kúpaliska, ktorý by sa mohol efektívnejšie brániť.

„Právna analýza je zo strategických dôvodov dostupná len úzkemu kruhu odborných zamestnancov MsÚ, vedeniu mesta a právnym zástupcom mesta. Jej zverejnenie by z vyššie uvedených dôvodov poškodilo záujmy mesta a dalo do rúk protistrany výhodu. Sme presvedčení, že si túto situáciu všetci ľudia uvedomujú. Politický populizmus má potenciál zaujať publikum na sociálnych sieťach, v reálnom živote vás však k výsledku môžu doviesť iba zodpovedné rozhodnutia, a tak budeme postupovať aj naďalej. V snahe vrátiť plážové kúpalisko do rúk mesta budeme pokračovať a o ďalších krokoch vás budeme informovať,“ dodalo mesto v komentári.

 



Najnovšie v Banskobystrickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia