Amatérsky zberateľ minerálov našiel v obci Gemerský Jablonec zafír. Ide o najväčší drahokam na Slovensku


Foto: Amatérsky zberateľ minerálov našiel v obci Gemerský Jablonec zafír. Ide o najväčší drahokam na Slovensku Foto: RTVS (snímka obrazovky)

Obyvateľovi obce na južnom Slovensku Gemerský Jablonec (okres Rimavská Sobota) sa počas prechádzky podarilo nájsť niečo nevídané. Počas zbierania hríbov v miestnom kameňolome mu cestu skrížil zafír, ktorý sa zapísal ako najväčší drahokam na našom území. Informuje o tom RTVS.

Jeho nálezca Ladislav Oravec je známy ako amatérky zberateľ minerálov. Minulý rok sa mu pri ich hľadaní podarilo nájsť prst z pravekého živočícha tapíra. Na počesť jeho tohtoročného úlovku sa v Gemerskom Jablonci v blízkosti obecného úradu postaví pamätník.

„Hríby som nenašiel, tak som sa dal do hľadania zafírov. Po asi polhodinke som zostal v nemom úžase. Našiel som nového rekordmana. Myslel som si, že tam na mieste odpadnem, keď som videl jeho krásnu farbu,“ priblížil pre RTVS svoj nedávny zážitok pán Ladislav.

Podľa mineralóga Daniela Ozdína má ísť o najväčší zafír nielen na našom území, ale aj v celých Karpatoch. Jeho farba je modrá, pričom nájsť podobný úlovok v danej oblasti je veľmi náročné.


To, aké meno dostane najväčší zafír na Slovensku, nie je zatiaľ známe. Jeho nálezca tvrdí, že po tom, čo na sociálnom médiu vyhlásil verejnú anketu, na prvej priečke sa umiestnilo meno Oravín.

V minulosti sa mu už podarilo nájsť niekoľko zafírov. Umiestnené sú vo Fiľakove. Z najnovšieho úlovku sa aj teraz môže tešiť Hradné múzeum vo Fiľakove, ktorému ho má v pláne zapožičať.

Pre svoju vášeň je známy aj v susednom Maďarsku. „Hovoria, že keby je tento nález v Maďarsku, tak by ma tak finančne ocenili, že si to neviem ani predstaviť. Na Slovensku ma zatiaľ ocenili tak, že mi povedali ďakujem a tým to skončilo,“ dodal na záver pán Ladislav.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: