Mliekári bijú na poplach! Hrozí že Slovensko príde o výrobcov ak im vláda nepomôže


Foto: Mliekári bijú na poplach! Hrozí že Slovensko príde o výrobcov ak im vláda nepomôže Foto: ilustračné

Slovenskí mliekári už celé desaťročia vyrábajú mlieko so stratou. Mlieko predávajú za 30 centov, no jeho produkcia ich stojí 38 centov. Preto od štátu žiadajú pomoc, inak Slovensku hrozí, že príde o ďalších producentov mlieka.  „Už desať rokov vykazujeme len stratu. Je vo výške až 505 miliónov a ťažko sa to dobieha, ak my predávame mlieko za 30 centov a produkcia stojí 38 centov,“ uviedol Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. 

V roku 2016 kedy vrcholila mliečna kríza štát mliekárom poskytol finančnú pomoc vo výške 33 miliónov eur, odvtedy sa však ďalšej nedočkali. „Žiadame štát o pomoc. Dotácie sme dostali v roku 2016 ale v roku 2017 nič a v roku 2018 ich stále čakáme,“ doplnil Pastorek. Predseda vlády Peter Pellegrini sa v utorok stretol s poľnohospodármi aj potravinármi, kde ich uistil o dotácii 30 miliónov eur.

Z peňazí dostanú nejaký podiel aj mliekári, no to ich situáciu nevyrieši. „Viete aj keď nakupujú zo zahraničia obchodné reťazce a my im ponúkneme ešte nižšiu cenu, ony si nahodia maržu a napokon i tak je len jeden výrobok slovenský a je najdrahší. Dlhodobo upozorňujeme na nekalé praktiky zo strany obchodníkov,“ uviedol Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekárenského zväzu. 

Mliekárov najviac trápi zisk z predaja, preto zúfalo žiadajú legislatívnu úpravu. „Áno vieme o problematike nekalých praktík obchodníkov a chceme im pomôcť zmenou zákona. Ale pri návrhu sme už obdržali vyše 420 pripomienok, z toho vyše polovica sú obchodníci. Zákon chceme dostať do parlamentu už na jeseň s účinnosťou od januára 2019,“ povedal hovorca Ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik. Zdroj: noviny.sk