V banskobystrickej župe sa zníži počet stredných škôl. Namiesto 57 ich bude už len 41. Rozhodli o tom krajskí poslanci, ktorí viaceré z nich zlúčili. Vedenie župy tvrdí, že žiadna zo škôl nezanikne, iba sa zúži manažment. Školy sa napriek tomu boja, že vznikne chaos. Informoval o tom portál ta3.sk.
Banskobystrický kraj má najviac škôl s najmenším počtom študentov a ak by vraj tento krok neurobili, štát by mnohé školy zrušil. Ako píše portál, oproti roku 2002 počet študentov v kraji klesol zo 45-tisíc na 17-tisíc.
Veľký rozruch bol v Lučenci, kde vznikla petícia a konal sa aj protest. Spojenie gymnázia s obchodnou akadémiou považujú podľa portálu za nelogický a chybný krok.
Školy sú vzdialené približne 700 metrov a boja sa, že im spojenie skomplikuje fungovanie a neskôr povedie k ich zániku. Župa však tieto obavy odmieta.
O situácii informoval aj poslanec David Kapusta. Uviedol, že poslanci a poslankyne dostávali posledné týždne správy od riaditeľov škôl, školských rád, zástupcov rodičov či študentov.
„Vnímal som, že mnohým aktérom záleží na ich školách a odboroch. Niektoré argumenty mali váhu, niektoré boli viac založené na emóciách. V diskusiách sa, žiaľ, objavili aj zavádzajúce a nepravdivé informácie. Absolvoval som veľa rozhovorov a stretnutí, prečítal veľa správ a argumentov. Vo štvrtok však bolo potrebné dať argumenty na váhy a rozhodnúť sa,“ uviedol David Kapusta.
Navrhovanú stratégiu nakoniec podporil. Spájanie škôl podľa neho ušetrí verejné zdroje na prevádzku. Väčšie školy vraj majú predpoklad poskytovať kvalitnejšie vzdelávanie a účinnejšie komunikovať s partnermi a zamestnávateľmi.
Uviedol, že na dofinancovanie množstva malých škôl doplácal kraj za posledných päť rokov najviac spomedzi všetkých krajov.
„Len za minulý rok to boli viac ako 3 milióny eur, ktoré išli len na zabezpečenie bežného chodu škôl. Ako som hovoril na verejných stretnutiach a iných príležitostiach, školstvo je pre náš kraj jednou z hlavných priorít a preto kraj do škôl investoval za posledných sedem rokov viac ako 84 miliónov eur. V našom meste to boli veľké investície do Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša, Bystrickej hotelky či Spojenej školy. Každé spájanie škôl musí byť ešte schválené zastupiteľstvom. Zmeny vo vyučovaných odboroch nie sú v kompetencii krajského zastupiteľstva,“ doplnil.