Zimný smog ohrozuje naše zdravie, škodlivý vzduch môže spôsobiť vážne zdravotné problémy


Foto: Zimný smog ohrozuje naše zdravie, škodlivý vzduch môže spôsobiť vážne zdravotné problémy Foto: ilustračné

Na Slovensku aj počas tohtoročnej zimy v ovzduší namerali zvýšené hodnoty prachových častíc PM10 v hodnotách, ktoré presahujú limit stanovený z hľadiska ochrany zdravia.  

Hodnoty priemernej dennej koncentrácie PM10 (50 µg/m3, ktorá sa nesmie prekročiť viac ako 35 krát za rok), boli opakovane prekračované aj v Banskobystrickom kraji. Vo viacerých lokalitách navyše dochádza aj k prekračovaniu tzv. informačného prahu 100 µg/m3 PM10, čo je podmienkou pre vyhlásenie upozornenia na smogovú situáciu. K znečisťovaniu ovzdušia dochádza najmä vykurovaním a zvýšenými emisiami z dopravy. V niektorých chladnejších oblastiach je vykurovanie intenzívnejšie a z toho dôvodu dochádza k prekračovaniu maximálnych prípustných hodnôt znečisťujúcich látok stanovených v rámci ochrany ľudského zdravia častejšie. 

„Zimný smog obsahuje okrem oxidov dusíka a oxidov síry najmä prachové častice. Akútne zdravotné účinky, ktoré prichádzajú do úvahy práve pri smogových situáciách, sa prejavujú vo forme dráždenia očí, slizníc nosa a hrdla a vyvolávajú kašeľ a pocit tlaku na hrudi. Dráždenie slizníc horných dýchacích ciest spôsobuje ich silnejšie prekrvenie, čím sa vytvára priestor pre kolonizáciu vírusmi a baktériami a ich následné rozmnožovanie, ktoré môže spôsobiť  akútny zápal dýchacích ciest,“ uviedla vedúca Odboru hygieny RÚVZ Kvetoslava Koppová.

Smog ohrozuje najmä alergikov, osoby s ochorením dýchacej alebo srdcovo-cievnej sústavy, malé deti, tehotné ženy ale aj zamestnancov pracujúcich vonku. V prípade výskytu smogových situácií je nevyhnutné, aby sa ľudia nezdržiavali na vonkajšom prostredí a zbytočne tak škodlivý vzduch nevdychovali. Je potrebné pobyt na vonku skrátiť, obmedziť vetranie a predísť tak zbytočným zdravotným komplikáciám. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo