Banskobystrický kraj zasiahla chrípková epidémia, kvôli vysokému počtu chorých zatvárajú aj školy


Foto: Banskobystrický kraj zasiahla chrípková epidémia, kvôli vysokému počtu chorých zatvárajú aj školy Foto: ilustračné

Predpoklad epidemiológov že v tomto čase sa výrazne zvýši počet akútnych respiračných ochorení (ARO) i chrípky (CHPO) v Banskobystrickom kraji sa naplnil.

„V treťom kalendárnom týždni tohto roka epidemiológovia (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenali na základe analýzy hlásení 55 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 48 percent lekárov pre dospelých z Banskobystrického kraja v medzitýždňovom porovnaní vyšší výskyt ARO o 11 percent, no počet chorých na chrípku a jej podobné ochorenia je vyšší takmer o 43 percent,“ uviedla hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

RÚVZ eviduje v Banskobystrickom kraji za uplynulý týždeň 6 023 prípadov ARO a 659 prípadov CHPO. Najhoršia situácia je vo Zvolene kde zaznamenali najvyšší nárast ochorení. Najviac chorých je medzi pracujúcimi ľuďmi a žiakmi základných škôl. Niektoré ZŠ museli dokonca zatvoriť, keďže výrazne narástol počet chorých. 

„Kvôli vysokému počtu chorých je prerušené vyučovanie na základných a materských školách v 3 okresoch Banskobystrického kraja – v základnej škole na Okružnej 2 v Banskej Bystrici,  v okrese Lučenec zatvorili materskú školu v Čamovciach a okrese Zvolen tiež materskú  školu v obci Babiná,“ dodala Tolnayová.Zdroj: vzbb.sk