V Kremnici slávnostne otvorili novopostavnú kompostáreň, ktorá sa svojou technológiou zaradí k najmodernejším na Slovensku. Ako informuje mesto na webe, na vybudovanie kompostárne získalo nenávratný finančný príspevok od Ministerstva životného prostredia SR vo výške 2 730 723 eur.
Kapacita kompostárne bude 1940 ton za rok, plánované množstvo vyrobeného kompostu sa odhaduje na 660 ton. Veľkou prednosťou je moderná bezzápachová technológia bez využitia chemických prímesí, založená na aeróbnom spôsobe zhodnocovania kuchynského odpadu.
Vyrobený kompost bude slúžiť mestu pri úprave záhonov a verejných priestranstiev, ako aj obyvateľom mesta v ich záhradkách, či predzáhradkách. Kompostáreň pôjde v najbližšom období do skúšobnej prevádzky a v horizonte troch mesiacov po získaní potrebných certifikátov ju čaká ostrý štart.
Peter Roško za ZPOZ privítal na slávnostnom otvorení štátnu tajomníčku Ministerstva životného prostredia SR Gabrielu Matečnú, poslanca NR SR a člena výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mariána Čaučíka, zástupcu generálneho dodávateľa spoločnosti Unistav Teplička Milana Vargu, Tatianu Hradelovú zo spoločnosti Elkoplast Slovakia, Máriu Rybárovú za dodávateľa externého manažmentu, poslancov mestského zastupiteľstva, starostov obcí regiónu a ďalších hostí.
Primátor Kremnice Martin Novodomec priblížil vo svojom príhovore genézu budovania kompostárne a jej význam pre región, kde stoja na prvom mieste ekologické aspekty. Ako konštatoval, čím bude vyššie množstvo spracovaného zeleného odpadu, tým bude menej komunálneho odpadu, ktorý skončí na skládke a znížia sa tým aj náklady na skládkovanie.
Pre mesto je tiež prioritou, aby sa Kremničania a obyvatelia regiónu dostali ku kvalitnému kompostu pre vlastné pestovateľské účely. V súčasnosti čaká mesto odvážna cesta edukácie, aby sa podarilo významne znížiť množstvá zmiešaného odpadu.
V kompostárni sa bude spracovávať kuchynský odpad a tiež bioodpad z parkov, záhrad a verejných priestranstiev. Vedúca oddelenia výstavby, životného prostredia a odpadového hospodárstva Jana Kyselicová informovala, že hlavným cieľom projektu je znižovanie podielu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu ( BRKO) v zmesovom komunálnom odpade (ZKO).
Tým sa zabezpečí odklonenie od ich skládkovania, ktoré má výrazne negatívny environmentálny vplyv z hľadiska emisií skleníkových plynov a znečisťovania povrchových a podzemných vôd, pôdy a ovzdušia.
V rámci kompostárne budú realizované dva spôsoby spracovania BRKO, a to formou zakládok (pre zeleň a odpad zo záhrad a parkov) a pomocou spomenutého moderného veľkokapacitného kompostéra BIG-Hanna.
Biologický proces v zariadení za prítomnosti baktérií redukuje kuchynský odpad až o 90 % a sorbent o 80%. Zariadenie je opatrené aj biofiltrom, ktorý slúži na elimináciu zápachu, pracuje na báze drevnej piliny, ktorá zachytáva pachy. Tiež sa tu tvorí kondenz, ktorý tvorí čistá voda, ktorá sa môže použiť späť do zariadenia.