- 30. december 2025 o 10:30
Dočká sa Banskobystrický kraj bieleho Silvestra? Takéto počasie nás čaká v najbližších dňoch
Zažijeme v Banskej Bystrici a okolí biely Silvester, alebo nás čakajú len silné mrazy bez výraznej snehovej pokrývky? Podľa aktuálnej predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu je isté jedno – zima v najbližších dňoch výrazne pritvrdí.
Už v noci na 30. decembra prejde cez Slovensko studený front, za ktorým začne do našej oblasti prúdiť studený, pôvodom arktický vzduch. Snežiť by malo aj v nížinách na juhu Slovenska, no spočiatku len slabo. V južných častiach Banskobystrického kraja, vrátane okolia Banskej Bystrice, sa preto sneh nemusí udržať plošne.
Výraznejšia zmena má prísť na Silvestra a v noci na 1. januára 2026, keď nad naše územie postúpi ďalší frontálny systém. Práve táto vlna sneženia by mala byť intenzívnejšia a na západe Banskobystrického kraja môže napadnúť približne 5 až 10 centimetrov snehu. Vo zvyšných častiach kraja sa očakáva zväčša do 5 centimetrov.
Meteorologické modely ICON a ECMWF sa zhodujú, že v najnižších polohách južného stredného Slovenska môže snehu stále chýbať viac než inde, keďže teploty sa budú miestami pohybovať okolo nuly a prechodne aj mierne nad ňou. Situáciu navyše skomplikuje silnejší vietor, ktorý bude sneh ukladať nerovnomerne.
Dobrou správou pre milovníkov zimy je, že na Nový rok ráno by sa do bieleho mohli zobudiť takmer všetky regióny Slovenska. Na severe Slovenska sa očakáva 5 až 15 centimetrov snehu, lokálne aj viac než 20 centimetrov.
Ako informoval portál imeteo.sk, čo bude nasledovať po 1. januári, je zatiaľ neisté. Objavujú sa síce modely, ktoré naznačujú výrazné oteplenie, no meteorológovia upozorňujú, že po 3. januári bude situácia závisieť od polohy teplotného rozhrania nad Európou. Vývoj sa preto môže ešte výrazne meniť.
Minútky zo Slovenska
- 11:40 Trnavčan hľadá svedkov nehody, pri ktorej vodič zrazil jeho brata a z miesta ušiel. K nehode došlo na rušnej križovatke
- 11:30 Východniari, pripravte si pevné nervy pri cestovaní vlakom, na viacerých miestach na vás čakajú obmedzenia
- 11:21 Na cyklotrase pri Zelenej vode našli nevládne telo muža, sedel v aute s prestrelenou hlavou
- 11:15 Krvavá dráma pri športovej hale v Žiline má dohru. Útočník putuje do väzby, nožom zranil troch ľudí
- 11:10 VIDEO: Kto má odpratať nebezpečný, zhorený odpad pri Galvaniho ulici? Pozemok vlastní mesto, no spravuje ho Ružinov
- 11:00 Polícia pátra po nezvestnej, len14-ročnej Evelin z obce blízko Nitry
- 11:00 VIDEO: Vzácne stretnutie blízko Prešova. Cyklista na chodníku spozoroval nečakaného obyvateľa
- 11:00 Pozor, v okolí Soblahova videli medveďa, blížil sa k obľúbenej turistickej lokalite, obec vyzýva na opatrnosť
- 10:45 FOTO: Rodina pri Košiciach zažila cez víkend chvíle plné hrôzy, najprv začala horieť tuja, potom dom
- 10:40 Talentovaný Kukumberg sa po vážnej nehode pri Šamoríne a mesiacoch liečby objavil na invalidnom vozíku na štadióne
- 10:30 Druhá vlna energopomoci mešká. Niektorí nedostali ani prvý šek, ľudia sú v neistote
- 10:10 Polícia mala zadržať muža, ktorý napadol Ferenčáka. Mal byť na kamerových záznamoch, poslanec utrpel otras mozgu
- 10:10 Na sídlisku v Bánovciach úradujú zlodeji, vykradli auto pod oknami paneláku, miestni hovoria o dlhodobom probléme
- 10:00 Vlčiak napadol v Svätoplukove tehotnú ženu, ktorá skončila na zemi. Jej malý psík skončil v ostrých zuboch a neprežil
- 09:50 Na posledný aprílový týždeň sú na východe naplánované odstávky elektriny, niektorí nebudú mať ani vodu