• 4. december 2025 o 12:44

Nemci stále nespustili výrobu na Gemeri, sľubovali pritom stovky pracovných miest, ministerstvo reaguje

Foto: Nemci stále nespustili výrobu na Gemeri, sľubovali pritom stovky pracovných miest, ministerstvo reaguje
Foto: STVR/archív

Nemecká spoločnosť Winkelman ani na druhý raz nezačala s výrobou v priemyselnom parku pri Rimavskej Sobote, čo sa malo udiať v novembri. Ako informoval portál STVR, spoločnosť má na Gemeri vyrábať zásobníky do tepelných čerpadiel.

Komunálny poslanec Ivan Hazucha sa kriticky vyjadril k veľmi nízkej komunikácii s verejnosťou aj s dotknutými orgánmi, u nemeckého investora by očakával trochu iný spôsob. Sklamaní sú najmä obyvatelia Rimavskej Soboty, pretože investor sľúbil, že v prvej fáze zamestná 450 až 500 ľudí. Niektorí síce podali žiadosť o pohovor, ale odpoveď neprišla ani po mesiaci. Primátor mesta Jozef Šimko sa k situácii nevyjadril napriek tomu, že nedávno navštívil výrobný závod.

Omeškanie výstavby

Portálu sa podarilo získať vyjadrenie ministerstva hospodárstva, pričom dôvodom odkladu má byť omeškanie výstavby produkčnej haly od jedného z dodávateľov investora. Šéfka rezortu Denisa Saková uviedla, že spoločnosť bola nútená posunúť plánovanú produktívnu prevádzku. Tá je momentálne určená na polovicu roku 2026 a vzhľadom na posuny sa upravoval aj proces náboru zamestnancov.

Portál doplnil, že investície by potrebovali aj v neďalekej Hnúšti. Pred dvoma rokmi oznámil skončenie prevádzky kórejský výrobca káblových zväzkov do áut, o prácu prišli stovky ľudí.

Viaceré problémy

Podnik vlastní skupina Winkelmann Group, ktorá patrí k popredným spoločnostiam pôsobiacim v oblasti spracovania kovov a tvarovania plechov pre rôzne priemyselné využitia, založená bola v roku 1898 ako rodinný podnik. V súčasnosti má výrobné závody v Nemecku, Poľsku, Turecku, Čine, USA a Mexiku. Celosvetovo zamestnáva približne 4000 pracovníkov.

Infraštruktúru v podniku pripravuje štátna spoločnosť MH Invest, pričom budovanie areálu nebolo bezproblémové. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) koncom vlaňajška vo svojej správe informoval, že výstavba tohto priemyselného parku bola zle manažovaná a poznačená nekoncepčným, nedostatočným a netransparentným riadením.

„To sa následne odrazilo v neplnení termínov pri ich výstavbe, za čo Slovensku hrozia nielen reputačné, ale aj finančné škody. Hrozia nám totiž penále pre neplnenie si zmlúv s investormi, ktorí majú v parkoch pôsobiť,“ uviedol NKÚ v novembri 2024. Úrad poukazoval najmä na nepripravenosť územia, kde v súčasnosti už stoja haly nemeckej firmy. Pre spomenuté pochybenia mohol investor od štátu žiadať zmluvné pokuty vo výške približne 10,5 milióna eur, čo sa však nestalo.

Minútky zo Slovenska