• 24. október 2025 o 14:30

V tejto sezóne už poľovníci odlovili 39 vlkov. Poľovníci lovili aj vo viacerých okresoch Banskobystrického kraja

Foto: V tejto sezóne už poľovníci odlovili 39 vlkov. Poľovníci lovili aj vo viacerých okresoch Banskobystrického kraja
Foto: pexels.com

V aktuálnej poľovníckej sezóne už bolo zastrelených 39 vlkov dravých. Okrem toho uhynulo aj päť jedincov, a to v okresoch Levoča, Liptovský Mikuláš, Medzilaborce a Ružomberok.

Ako vyplýva zo záznamov o ulovení (úhyne) vlka dravého Informačného systému poľovníctva, poľovníci ulovili vlkov aj v okresoch Prešovského kraja, konkrétne Humenné, Kežmarok, Levoča, Poprad, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník.

Okrem toho boli jedince zastrelené aj v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Detva, Poltár, Revúca, Zvolen, Bánovce nad Bebravou, Gelnica, Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok, Tvrdošín a Žilina.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR určilo ročnú kvótu lovu vlka dravého vo výške 74 jedincov. Kvótu ministerstvo prerozdelilo medzi jednotlivé kraje. Banskobystrický kraj mal určený odlov 21 jedincov, Žilinský kraj 25 jedincov, Prešovský kraj 17 jedincov, Košický kraj 7 jedincov a Trenčiansky kraj 4 jedince.

Prvý odstrelený vlk v tejto sezóne bol v okrese Kežmarok, a to konkrétne 2. septembra. Organizácia My sme les na to reagovala: „Poľovníci zabili vlka dravého (Canis lupus) v okrese Kežmarok. Deje sa to napriek tomu, že lov vlkov nepomôže znižovať škody na hospodárskych zvieratách. Štát by sa mal zamerať na pomoc farmárom a preventívne opatrenia ako sú elektrické ohradníky, strážne psy.“


Minútky zo Slovenska