- 29. september 2025 o 11:00
FOTO: Zvolenčan sa prešiel po novom parku na Zlatom Potoku, zaujala ho najmä zastrešená promenáda, naozaj sa nakláňa?
Novozrekonštruovaný park Jozefa Dekréta Matejovie na sídlisku Zlatý Potok vo Zvolene si už našiel svojich fanúšikov, no zároveň aj kritikov. Jeden z obyvateľov mesta upozornil na viacero technických nedostatkov, ktoré podľa neho môžu ohroziť bezpečnosť návštevníkov. Najviac pozornosti vzbudila zastrešená promenáda s dizajnom pripomínajúcim včelie plásty.
„Všimol som si, že celé prestrešenie je priečne zavetrené len na koncoch, plus ešte 2ks cca v tretine stavby... Takže priečne drží cca 15m dlhú stavbu dokopy 6 výstuh... Čo by teoreticky mohlo postačovať... Avšak tieto výstuhy nie sú zadlabané, ako sa zvykne na poctivej drevostavbu, ale sú uchytené iba vrutmi... A veru už je vidieť, že celá stavba sa začína nakláňať ,“ napísal Ján.
Poukázal aj na to, že stĺpy už nie sú vodorovné a je tam viditeľný náklon smerom k ceste. Pri výstuhách podľa jeho slov vznikajú medzery, čo naznačuje, že sa stavba nakláňa. Obáva sa, že dlhodobo môže ísť o statický problém.
„Pevnostne ani staticky sa mi to nezdá v poriadku... Dlhodobo... Verejný priestor, kde sa pohybujú ľudia, deti, no nebolo by odveci, keby sa na to nejaký projektant alebo statik pozrel... Mohlo by dôjsť k nešťastiu... Mimochodom, pätky stĺpov neplnia v tomto prípade žiadnu stabilizačnú funkciu, len podpornú... Takže 6 ks odfláknutých výstuh, drží 15metrov dlhú strechu,“ podotkol Ján.
Ďalšou výhradou sú pieskové chodníky. Hoci zámerom bolo vytvoriť priestor, kde by sa ľudia mohli prejsť naboso, realita je iná. „Ten čo to navrhol, akoby vôbec nepočítal s prívalovými dažďami, ktoré sa v našich končinách "občas" vyskytnú.. a tak piesok z chodníkov je vymývaný, a končí v trávniku.. Pri veľkých lejakoch, ani tie žľaby nepomáhajú... Nuž, zdá sa, že tie chodníky nebudú mať dlhú životnosť,“ dodal obyvateľ.
Podobné skúsenosti opisujú aj ďalší ľudia: „Po prvom daždi bola polovica chodníka v kanalizácii.“ Objavili sa aj názory, že pieskové chodníky sa neosvedčili ani na iných miestach vo Zvolene a napokon museli byť nahradené zámkovou dlažbou.
Napriek výhradám si obyvatelia všimli aj pozitíva, park ponúka nové atrakcie pre deti, rôzne environmentálne prvky a celkovo zlepšil vzhľad sídliska. No podľa kritikov by bolo vhodné, aby sa na stavbu prišli pozrieť odborníci a preverili statickú bezpečnosť promenády.
K situácii naša redakcia oslovila mesto.
Minútky zo Slovenska
- 24.04. VIDEO: Cyklisti sa dočkali. Trenčianska župa otvorí ďalší dôležitý úsek cyklomagistrály, prepojí Trenčín s Dubnicou
- 24.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 24.04. FOTO: Bratislava zažije víkend nostalgickej MHD ZDARMA, do ulíc vyrazia historické električky aj legendárne autobusy
- 24.04. Rušňovodič posiela odkaz bežkyni, ktorá mu pri Dunajskej Strede skoro skočila pod vlak, zľakli sa aj okoloidúci
- 24.04. Kam vyraziť cez víkend? Nitra ožije trhmi, moto akciou aj veľkou narodeninovou párty s Mirom Jarošom
- 24.04. Pri autobusovej zastávke v Žiline vychováva diviačica svoje mláďatá. Obyvatelia sa boja o deti
- 24.04. Župné dni opäť rozprúdia život na východe, čaká vás nadupaný program a hviezdy ako Tina, Alan Murin či HEX. Kedy a kde?
- 24.04. Nitru čaká koncert Mira Jaroša v Promenade: Bude zdarma a pre všetkých, naposledy spôsobil detský ošiaľ
- 24.04. Víkend v Trenčianskom kraji ponúkne pestrý kultúrny program, od veľkých šou až po divadelnú poctu televíznej legende
- 24.04. PREHĽAD: Posledný aprílový víkend je pred nami! V Prešovskom kraji je pripravený pestrý program, vyberiete si?
- 24.04. PREHĽAD: Víkendové dni sú za dverami, čo ponúka Košický kraj? Tešiť sa môžete na poriadne nadupané podujatia
- 24.04. Dvojicu medveďov spozorovali len pár metrov od cyklotrasy. Z Liptova prichádza ďalšie varovanie
- 24.04. Poštárka opísala svoj bežný pracovný deň, pravda o žltých lístkoch vo vašej schránke vás možno prekvapí
- 24.04. Prešovčania zneužívajú parkovacie preukazy ŤZP svojich blízkych. Takýmto vodičom hrozí vysoká pokuta
- 24.04. Kam cez víkend v Bratislave a okolí? Program vám vyplnia veľkolepé Dni mesta, SlavCon, párty a špeciálne výstavy