Člen banskobystrického lukostreleckého klubu tragicky zahynul. Deň po súťaži ho strhla lavína


Foto: Člen banskobystrického lukostreleckého klubu tragicky zahynul. Deň po súťaži ho strhla lavína Foto: ilustračné/pixabay.com

Člen lukostreleckého klubu v Banskej Bystrici a Slovenského lukostreleckého zväzu Vladimír Dubecký tragicky zahynul v nedeľu 28. januára vo veku 65 rokov. Skonal v horách, kde ho strhla lavína. O jeho úmrtí informoval na sociálnej sieti Slovenský lukostrelecký zväz. 

V nedeľu sa vybral skialpovať do Veľkej Fatry so svojím kamarátom. Oboch mužov však pod masívom Malej Krížnej v blízkosti Úplazu zasiahla lavína. Druhému skialpinistovi sa podarilo vyslobodiť a následne sa snažil pomôcť svojmu kamarátovi. Zachrániť sa ho však nepodarilo ani privolanému záchrannému tímu. 

Ako uviedol banskobystrický klub LukostrelecBB na svojej internetovej stránke, v sobotu 27. januára sa ešte zúčastnil druhého kola Slovenského pohára v halovej lukostreľbe v Regióne 2, ktoré organizoval klub Reflex Žilina. Z podujatia si odniesol bronzovú medailu. 

Posledná rozlúčka s Vladimírom Dubeckým sa konala v piatok 2. februára v kine Hron na Sliači. Medzi jeho najbližšími zavládol veľký smútok. „Vladino, už bude ten čaj s tvojim medom chutiť inak,” napísala mu na rozlúčku Petra. A Peter vášnivému včelárovi do neba odkázal: „To si bol ty Vladko v nedeľu na Krížnej? Som šokovaný a veľmi smutný. Už nikdy neokoštujeme famózny pastovaný medík z tvojej dielne… tak tam hore meduj dobre.”


Uplynulo 100 rokov od najväčšej lavínovej tragédie na Slovensku 

Veľká Fatra je miestom najväčšej lavínovej tragédie na Slovensku. Obrovská lavína sa v noci zo 6. na 7. februára 1924 uvoľnila na juhovýchodných svahoch vrchu Krížna a zastavila sa až v osade Rybô, kde zasypala 22 ľudí. Prežili z nich len štyria. Nešťastie si tak vyžiadalo životy 18 osôb, z toho 15 detí. 

Lavína bola dlhá približne tri až štyri kilometre a pri páde prekonala výškový rozdiel 760 metrov, pričom dosiahla rýchlosť 180 kilometrov za hodinu. Na začiatku osady Rybô strhla tri domy a ďalšie dva poškodila. Príčinou lavíny bolo najmä odlesnenie svahu, ako aj silné sneženie a víchrica.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu