V Žiari nad Hronom pribudnú na zastávky MHD živé zelené strechy


Foto: V Žiari nad Hronom pribudnú na zastávky MHD živé zelené strechy Foto: ziar.sk

Žiar nad Hronom postupne začne s osadzovaním nových prístreškov na zastávkach mestskej hromadnej dopravy, ktorých súčasťou budú živé zelené strechy. Mesto o tom informovalo na svojom webe.

„Autobusové prístrešky so zelenými strechami sú riešením, ktoré zlepšuje kvalitu vzduchu, podporuje biodiverzitu, a zároveň esteticky obohacuje mestský priestor,“ uviedla Denisa Mindová z Oddelenia správy majetku mesta MsÚ. Samospráva z vlastných finančných prostriedkov kúpi trinásť takýchto autobusových prístreškov v dvoch rôznych veľkostiach.

Ako ďalej informuje mesto, veľké sa budú nachádzať na Sládkovičovej ulici pri bývalej hygiene a na Ul. SNP pri notárskom úrade. Malé budú na Ul. SNP smer Handlová, smer k AZ a smer Ladomerská Vieska, dve prepojené na Ul. SNP pri Tescu, Ul. M. Chrásteka oproti Jadranom, Sládkovičova pri poliklinike, Tajovského oproti budove Červeného kríža, Dukelských hrdinov pri starej tržnici a Krížna pri Stavite.


Prinesú viacero výhod

Zastávky sa doplnia aj o lavičky s operadlom. Tvorené budú bezpečnostným kaleným sklom, na ktorom bude tabuľka pre cestovný poriadok a tiež označenie zákazu lepenia plagátov.

Živé zelené strechy vraj majú množstvo praktických výhod. „Zlepšujú mikroklímu, tienia, dažďová voda je optimalizovane využitá a prirodzene dočasne zadržiavaná, následne sa potom odparuje. Rastliny na strechách absorbujú prach a CO2 z ovzdušia, chladia okolie v horúcich letných dňoch a tiež poskytujú domov a potravu rôznym druhom hmyzu,“ povedala Denisa Mindová.


Okrem toho sa podľa nej predĺži aj životnosť strechy vďaka ochrane proti UV žiareniu. Zelená strecha bude pozostávať zo zásobníkov, ktoré obsahujú predkultiváciu (predpestovanie) viac ako 80 percent. Umiestnených tam bude približne štyri až šesť druhov rastlín, ktoré sú vytrvalé, mrazuvzdorné, adaptabilné a budú schopné dorásť už v priebehu prvej sezóny.

„Prvé tri až štyri týždne je potrebné zeleň pravidelne zalievať a udržiavať ju vlhkou. V období sucha s vysokými teplotami bude zalievanie samozrejmosťou. Behom roka nie je vyžadovaná žiadna zvláštna starostlivosť a zalievanie. Je to takmer prirodzená vegetačná forma, ktorá sa sama udržuje a obnovuje,“ vysvetlila Mindová.

Ich ďalšia výhoda spočíva v tom, že v prípade nutnosti opravy strešnej konštrukcie sa zásobníky z daného miesta vyberú, konštrukcia sa opraví a zásobníky sa opäť uložia na pôvodné miesto a zelená strecha bude okamžite celistvá a homogénna.

V meste zmizne viacero bilboardov

Dodávateľom pôvodných prístreškov bola spoločnosť Euro AWK, s ktorou samospráva uzatvorila zmluvu v roku 2008. V rámci zmluvy mala spoločnosť 15 rokov možnosť prevádzkovať viaceré bilbordové plochy a citylighty. Mesto Žiar nad Hronom zmluvu nepredĺžilo, pretože pri najbližšej zmene územného plánu chce bilbordy vylúčiť z obytnej časti mesta.

Na základe toho spoločnosť Euro AWK odstránilo svoje bilbordy a začala s odstraňovaním prístreškov pri zastávkach MHD. Bilboardy v priemyselnej časti zostanú zachované.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu