V Banskobystrickom kraji sa už zadarmo neodveziete. Župa prešla na nový dopravný systém


Foto: V Banskobystrickom kraji sa už zadarmo neodveziete. Župa prešla na nový dopravný systém Foto: Facebook/Banskobystrický samosprávny kraj

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) dnes, vo štvrtok 1. februára 2024, spravil prvý krok smerom k verejnej doprave 21. storočia. Župa po týždňoch bezplatného cestovania pre ľudí odštartovala nový integrovaný dopravný systém, vďaka ktorému ľudia môžu cestovať výhodnejšie.

Cestujúci môžu v prímestských spojoch SAD Zvolen a SAD Lučenec využívať nové spôsoby platby, predplatné lístky či platbu virtuálnou IDS kartou. Novinkou sú aj odbavovacie zariadenia  nainštalované v takmer 500 autobusoch i aplikácia pre vodičov.

Do nového systému sa zaregistrovalo počas mesiaca mobility 52-tisíc ľudí, pričom 6-tisíc z nich ktorí pravidelne cestujú do školy či práce, sa rozhodli aj pre výhodnejšie cestovanie v podobe predplatného lístka.

„Dnes je dôležitý deň pre všetkých cestujúcich, i tých, ktorí túto službu poskytujú – či už hovoríme o dopravcoch alebo samotných vodičoch jednotlivých prímestských autobusov. Táto zmena kraju, ako objednávateľovi prímestskej autobusovej dopravy vo verejnom záujme, po rokoch umožní postupne prístup k dôležitým dátam,“ uviedol predseda BBSK Ondrej Lunter.

Prostredníctvom nových systémov bude kraj vedieť, aké je cestovateľské správanie verejnosti, ktoré linky sú poloprázdne, či kde sa naopak cestuje v tlačenici, ale aj to, kde sa autobusy v reálnom čase nachádzajú.


„Vďaka týmto merateľným dátam sa budeme vedieť už čoskoro rozhodovať kde spoje posilniť, ako čo najlepšie trasovať jednotlivé linky, ako upraviť cestovné poriadky a kde dať vodičom signál, aby počkali na prípoj a cestujúci sa tak nemuseli stresovať, že v prípade mimoriadneho meškania ďalší autobus nestihnú,“
doplnil Lunter s tým, že do budúcna sa ráta aj s integráciou MHD a regionálnej vlakovej dopravy.


„Všetky naše kroky smerujú k tomu, aby v budúcnosti mohol človek cestovať v rámci kraja na jeden lístok prímestskými autobusmi, MHD a regionálnymi vlakmi a aby tieto na seba nadväzovali v cestovných poriadkoch a tiež v reálnom čase,“ povedal predseda predstavenstva Organizátor IDS BBSK Radoslav Vavruš.

Prvá z úprav cestovného poriadku bola pritom zavedená už dnes, ide o nové spojenia na trase Rimavská SobotaHnúšťa po 22. hodine. Tie boli pridané v reakcii na potreby zamestnancov dochádzajúcich z popoludňajších zmien. O čosi ľahšie cestovanie však bolo umožnené aj zamestnancom z pekárne v Očovej, kde vznikla nová autobusová zastávka.

V súvislosti so zmenami grafikonov vlakov budú optimalizované aj cestovné poriadky spojov cez obce Ráztoka a Nemecká, tiež sa zlepší dopravná obslužnosť obce Telgárt a nové nedeľné spoje potešia aj študentov dochádzajúci medzi Slovenskými Ďarmotami a Veľkým Krtíšom.

Popri všetkých výhodách banskobystrický župan cestujúcim pripomína, že prechod na nový systém je enormne technicky náročný. Ostrá prevádzka tak môže priniesť väčšie či menšie komplikácie „Aj šoféri si potrebujú na nový spôsob zvyknúť a ohmatať si ho v praxi. Prosím preto cestujúcich – berte do úvahy, že aj vodiči sú len ľudia, že sa učia a možno niektoré úkony budú vyžadovať viac času,“ dodal na záver.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu