• 2. júl 2025 o 19:00

Kalvária v Banskej Štiavnici sa opäť stala terčom zlodejov. Po lup si prišli do kaplnky, spôsobili značné škody

V banskoštiavnickej kalvárii sa kradlo, terčom zlodejov sa stala kaplnka

Foto: Kalvária v Banskej Štiavnici sa opäť stala terčom zlodejov. Po lup si prišli do kaplnky, spôsobili značné škody
Foto: kalvaria.org

Banskoštiavnická kalvária sa opäť stala terčom zlodejov. Z jednej kaplniek zobrali medené žľaby a zvody. Informuje o tom STVR.

Podľa predsedu Kalvárskeho fondu Martina Macharika kaplnka Ecco Homo utrpela škodu v hodnote najmenej tisíc eur. Vzhľadom na to, že sa nachádza v ťažko dostupnom teréne, jej oprava bude náročná.

„Musíme to spraviť naozaj veľmi rýchlo, minimálne behom mesiaca. Pretože niektoré veci teraz nie sú kryté a pri búrkach a dažďoch to premoká. Dotiahnuť sem do tohto terénu lešenie je samostatný príbeh,“ približuje danú problematiku.

Dlhé prsty mali aj počas jesene

V novembri minulého roka zlodeji ukradli pokladničku s vyzbieranými peniazmi. „Mali sme so zlodejmi problém prvých desať rokov, lebo si tu zvykli chodiť ako do obchodu. Potom sme to pochytali jedno po druhom a desať rokov bol zhruba pokoj. Posledný rok vidíme, že toho je viac,“ dodáva Macharik.

Lupičov neodrádza ani to, že na kalváriu dohliada 12 bezpečnostných kamier. Dokážu sa im vyhnúť, keďže dianie v rámci šesťhektárového areálu nevedia úplne pokryť. V danej oblasti sú posilnené aj hliadky mestskej polície, k ochrane pamiatok plánuje prispieť aj radnica.

Mesto bude musieť vyčleniť v rozpočte peniaze ako aj na banskoštiavnickú kalváriu, tak aj na ostatné pamiatky, aby nedochádzalo k ich poškodzovaniu, aby boli zachované aj pre ďalšie generácie,“ tvrdí zástupca primátorky Banskej Štiavnice Peter Ernek.

Kalvária pochádza zo 17. storočia a je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Ročne ju navštívia desaťtisíce turistov a veriacich.


Najnovšie v Banskobystrickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia