• 1. júl 2025 o 12:28

Veľvyslanectvo USA na Slovensku vyzýva žiadateľov o študentské víza, aby nastavili svoje sociálne siete na verejné

Chceš víza do USA? Najprv si nastav Facebook na verejný, radí ambasáda

Foto: Veľvyslanectvo USA na Slovensku vyzýva žiadateľov o študentské víza, aby nastavili svoje sociálne siete na verejné
Foto: AI/ Ilustračná fotografia

Ak žiadate o študentské víza do USA, pripravte sa nielen na pohovor, ale aj na to, že si musíte sprístupniť svoje sociálne siete. Americká ambasáda na Slovensku totiž oznámila nové pravidlo: všetci žiadatelia o neimigračné víza typu F, M alebo J musia okamžite nastaviť svoje účty na sociálnych sieťach na „verejné“.

V oficiálnom statuse na Facebooku ambasáda uviedla:

„S okamžitou platnosťou sú všetky osoby žiadajúce o neimigračné víza typu F, M alebo J požiadané, aby upravili nastavenia súkromia na všetkých svojich účtoch na sociálnych sieťach na „verejné“, aby sa uľahčilo preverenie potrebné na overenie ich identity a prijateľnosti na vstup do Spojených štátov podľa právnych predpisov USA.“

Čo to znamená v praxi?

Toto rozhodnutie je súčasťou širšej imigračnej politiky, ktorá bola zavedená už počas administratívy Donalda Trumpa a pretrváva dodnes. Úrady v USA chcú mať čo najviac informácií o žiadateľovi – nielen oficiálne dokumenty, ale aj jeho online vystupovanie, názory, postoje a sociálne správanieŽiadatelia, ktorí odmietnu nastaviť svoje profily ako verejné, môžu čeliť zdržaniu alebo dokonca zamietnutiu žiadosti o vízum.


Cieľom je preveriť, či žiadateľ:

  • nevystupuje proti hodnotám USA,
  • nešíri nenávisť alebo dezinformácie,
  • neprezentuje hrozby voči bezpečnosti.

Preverovanie sa netýka len textov, ale aj lajkov, komentárov, fotiek a zdieľaných videí. Ambasy zdôrazňuje, že ide o identifikačné a bezpečnostné opatrenie, nie cenzúru.

Zatiaľ čo niektorí žiadatelia vnímajú požiadavku ako logický krok v čase kybernetických hrozieb, iní ju označujú za vstup do súkromia a neprimeranú kontrolu. Niektoré európske štáty už avizovali, že budú žiadať vysvetlenie, najmä ak by sa podobný prístup začal vyžadovať aj pri turistických ESTA formulároch.

 


Najnovšie v Banskobystrickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia