V Žiari sa o zeleň starajú roboty, park kosia potichu, presne a bez výhovoriek, ukradnúť ich je nemožné


Trávu v žiarskom parku kosia roboty. Mesto šetrí peniaze aj prírodu

Foto: V Žiari sa o zeleň starajú roboty, park kosia potichu, presne a bez výhovoriek, ukradnúť ich je nemožné
Zobraziť detail

Mesto Žiar nad Hronom nasadilo do boja s prerastajúcou trávou najmodernejšiu technológiu. Namiesto hlučných kosačiek a potu v zátylku pracovníkov Technických služieb tu po novom nastúpili inteligentní robotickí pomocníci. Šesť robotických kosačiek sa v týchto dňoch systematicky stará o Park Štefana Moysesa — ticho, úsporne a ekologicky.

Projekt, ktorý Žiar posúva medzi slovenské technologicky pokročilé samosprávy, vznikol aj vďaka dotácii vo výške 37-tisíc eur z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Z tejto sumy bolo 28-tisíc eur použitých priamo na kúpu kosačiek a zvyšok putuje na doplnkovú výbavu.

Kosačky sú naprogramované tak, aby kosenie prebiehalo pravidelne a rovnomerne, pričom vďaka ich technológii zostáva pokosená tráva priamo v pôde ako prírodné hnojivo. Výsledkom je nielen estetický trávnik, ale aj hustejší a zdravší porast.

Ukradnúť ich je prakticky nemožné

Tieto moderné zariadenia pracujú úplne autonómne. Sú vybavené kamerovým systémom a GPS lokalizáciou, vďaka čomu sa bezpečne pohybujú po určených trasách. Zvládajú prekážky, vyhýbajú sa stromom či lavičkám a keď im dochádza energia, samé sa vrátia do nabíjacej stanice.

Kosačka pri zodvihnutí sa automaticky vypne a môže ju opäť uviesť do chodu len osoba, ktorá má umožnený prístup k jej ovládaniu. Tým je nepoužiteľná pre kohokoľvek iného v prípade odcudzenia,“ vysvetľuje primátor. V prípade pokusu o krádež GPS lokátor presne lokalizuje jej polohu.

O chod kosačiek sa starajú zamestnanci Technických služieb, ktorí cez mobilnú aplikáciu sledujú stav batérie, polohu kosačky či stav nožov. V prípade potreby ju dokážu aj manuálne ovládať a upravovať nastavenia. Kosačky teda nepracujú len automaticky, ale sú neustále pod kontrolou.

Zaujímavosťou je, že mesto plánuje ponechať niektoré plochy nepokosené – ako biotop pre včely a ďalší užitočný hmyz.

Investícia do technológií sa tak mestu z dlhodobého hľadiska vypláca. Okrem ekologického prístupu a vyššej estetiky trávnikov umožňuje samospráve presunúť rozpočtové prostriedky určené na kosenie do ďalších zelených projektov. Pracovníci technických služieb vďaka tomu získajú priestor na starostlivosť o iné lokality, ktoré tiež potrebujú ich pozornosť.



Najnovšie v Banskobystrickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia