Zvolenskí poslanci rokovali na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve o zariadení pre seniorov na sídlisku Záhonok. Zhodli sa, že zariadenie, ktoré Banskobystrický samosprávny kraj ponúka do prenájmu, si vezme pod svoje krídla zvolenská samospráva. Za návrh hlasovali všetci šestnásti poslanci, ktorí sa zasadnutia zúčastnili.
Ako informovali Zvolenské noviny, primátor Vladimír Maňka uznesenie mestského zastupiteľstva vetoval, pretože je podľa jeho slov je v rozpore so zákonom. Predaj a prenájom mestského či obecného majetku má legislatívne pravidlá, ktoré podľa primátora neboli dodržané.
Kraj zariadenie ponúkol mestu ešte vlani s tým, že vo vysokej miere supluje kompetencie miestnej samosprávy. Zároveň avizoval, že ak sa s mestom nedohodne, bude hľadať na Záhonok súkromného prevádzkovateľa. Zariadenie spolu s budovou navrhol previesť na mesto zámenou za iný majetok, konkrétne za mestské budovy s domovmi sociálnych služieb na Štefánikovej a Moyzesovej ulici. Obidve budovy mesto prenajíma župe bezodplatne viac ako 30 rokov.
Mesto nepovažovalo ponuku za výhodnú, preto ju s podporou poslancov vlani v decembri neprijalo. Zámena nehnuteľností vraj nie je pre mesto prospešná, pretože budovy v centre Zvolena, ktoré sú vo vlastníctve mesta a využíva ich kraj, majú a budú mať vždy vyššiu hodnotu ako panelový objekt na Záhonku.
Na odmietnutie ponuky mali vplyv aj obavy z enormnej a vopred nepripravenej finančnej záťaže mestského rozpočtu či nedostatku odborného personálu na trhu práce. Zvlášť ošetrovateľského, ktoré nemá zariadenie vyriešené ani v súčasnosti. Mesto bralo do úvahy aj pripravovanú reformu sociálnych služieb, ktorá má zmeniť ich financovanie presunom kompetencie z miesta obcí práve na župy.
Kraj vyhlásil verejnú súťaž na súkromného prevádzkovateľa, čo medzi zamestnancami zariadenia vyvolalo strach z budúcnosti. Niektorí zvolenskí poslanci na to v marci iniciovali zrušenie svojho vlastného uznesenia z decembra a zvolanie mimoriadneho mestského zastupiteľstva s cieľom znova prerokovať možnosti prevzatia zariadenia do správy mesta. To sa konalo sa na začiatku mája.
Mesto pripravilo na rokovanie zastupiteľstva návrhy uznesení vo viacerých variantoch, medzi nimi aj o prevzatí zariadenia do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Poslanci na zasadnutí napokon schválili nové uznesenie, jeho znenie predložil Ján Beljak, ktorý je podpredsedom kraja. Uznesenie hovorí o prenájme zariadenia na Záhonku pre mesto za symbolické euro ročne. Zároveň mení podmienky, za akých dnes mesto prenajíma kraju dve budovy s domovmi sociálnych služieb.
Poslanci svojím uznesením hľadali cestu na dohodu medzimestom Zvolen a BBSK, keďže ani jeden z pôvodných variantov predložených mestom na mimoriadne zastupiteľstvo nebol prerokovaný so župou.
„Naším cieľom bolo nájsť riešenie, ktoré bude v prospech seniorov zo Zvolena po dohode mesta a kraja. Bola to reakcia naviac ako dvojročné rokovanie, ktoré zo strany mesta smerovalo k nedohode,“ uviedol Beljak.
Ponuka kraja bola pre Zvolen podľa Beljaka veľkorysá. „Zabezpečovala priestor pre starostlivosť o našich najstarších občanov na ďalšie desaťročia v kompletne zrekonštruovaných priestoroch. Mesto takýmto zariadením aktuálne nedisponuje a nemá ani pripravené projekty pre výstavbu nových zariadení.“
Návrhom uznesenia chceli vytvoriť priestor na pokračovanie rokovania medzi primátorom a županom, ktoré by priniesli finálnu podobu uznesenia výhodnú pre obe strany. „Žiaľ, vedenie mesta nehľadalo priestor na nájdenie vyriešenia tejto situácie dohodou, ale naopak, hľadalo dôvod, aby k dohode neprišlo,“ doplnil Beljak..
Viceprimátor Ľubomír Zdút-Šťastný, ktorý má medzi kompetenciami aj sociálnu oblasť, netají rozčarovanie z prístupu župných poslancov za okres Zvolen.
„V decembri za uznesenie o neprevzatí zariadenia hlasovali aj poslanci, ktorí sú zároveň poslancami BBSK, hoci predtým na zasadnutí BBSK so zmenou zriaďovateľa súhlasili. V diskusii ani jeden z poslancov nepredniesol žiadnu pripomienku alebo návrh s iným postupom. Pritom od decembra 2024 do apríla 2025 sa v legislatíve ani financovaní zariadenia nič nezmenilo. Tento rezultát považovalo mesto za konečný,“ povedal.
„Mesto, hoci nebolo vopred pripravené na takú zásadnú zmenu v postoji poslancov, za veľmi krátky čas pripravilo početný materiál a alternatívy uznesení, napriek tomu poslanci dali prednosť poslaneckému návrhu, ktorý nebol vopred nikým odkonzultovaný. Ako sa neskôr ukázalo, tento prijatý poslanecký návrh zmaril plány na prevzatie zariadenia mestom, keďže uznesenie bolo nevykonateľné a v rozpore so zákonom,“ dodal viceprimátor.
Beljak tvrdí, že v tejto otázke poslanci nerezignovali. Spoločne hľadajú riešenie v časovo náročnom období, o ktorom budú verejnosť čoskoro informovať. Zároveň je presvedčený, že starostlivosť o seniorov je primárna kompetencia mesta a Zvolen je v takej kondícii, že ju zvládne robiť v prospech svojich občanov na výbornej úrovni vo vlastnej réžii.
Župa medzitým spoznala potenciálneho prevádzkovateľa, ktorý vzišiel z verejnej súťaže. „Stihol sa už vyjadriť, že bude poskytovať klientom kvalitné služby, zvýši ich štandard, zabezpečí vyškolený personál a zvýši životnú úroveň klientov, a to za udržateľných finančných podmienok,“ priblížil viceprimátor.
Pripomenul tiež, že klienti sa nemusia obávať cenovej nedostupnosti pobytového zariadenia, pretože samosprávy za nich vyrovnávajú rozdiely medzi priznaným dôchodkom a výškou úhrady v takýchto domovoch.
„Hovorili sme so zástupcami piatich samosprávnych krajov a žiadny z nich svoje sociálne zariadenia nepresúva na iné subjekty, práve naopak. Napríklad Nitriansky kraj ide stavať tri nové,“ podotýka Zdút-Šťastný. Otázke, čo ďalej so zariadením na Záhonku, sa bude venovať župné zastupiteľstvo 29. mája.