Slováci plytvajú potravinami, ročne vyhodia viac ako sto kilogramov jedla


Foto: Slováci plytvajú potravinami, ročne vyhodia viac ako sto kilogramov jedla Foto: mpsr.sk

Približne 23 % Slovákov sa priznalo, že zvyšky jedla vyhadzuje. Najčastejšie vyhadzovaniu potravinou na Slovensku je chlieb a pečivo (35%). O niečo menší počet ľudí (29%) uvádza, že vyhadzuje zvyšky uvareného jedla. Neskonzumované potraviny v domácnostiach končia aj preto, pretože sa potraviny pokazili respektíve im uplynul dátum spotreby. Priemerne vyhodia Slováci 111 kilogramov potravín na osobu ročne.   

„V súvislosti s nadmerným plytvaním potravinami vyvstáva otázka, ako tento trend zmeniť. Na prvom mieste je určite uvedomelé správanie spotrebiteľa. Nestačí len rozmýšľať nad tým, čo kupujeme, ale aj koľko toho kupujeme. Vďaka hypermarketom sme si zvykli nakupovať vo veľkých množstvách, ale potom nevieme odhadnúť mieru. Odporúčame radšej nakupovať častejšie a v menších množstvách. Nielenže sa tak vyhneme zbytočnému potravinovému odpadu, ale tiež ušetríme peniaze a môžeme mať doma čerstvejšie produkty,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.  

V Európskej únii sa každý rok vyhodí 88 miliónov ton potravín, čo prestavuje 173 kilogramov na osobu ročne. Pritom skoro každý desiaty Európan si nemôže dovoliť kvalitné jedlo. V rebríčku krajín, ktoré najviac plytvajú potravinami je Slovensko ôsme od konca. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v snahe znížiť plytvanie potravinami presadilo na jeseň 2016 novelu zákona o potravinách, ktorá priniesla možnosť darovať charitatívnym organizáciám potraviny po uplynutí dátum minimálnej trvanlivosti. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: mpsr.sk