Rady skúseného kynológa: Čo robiť keď vás napadne pes?


Foto: Rady skúseného kynológa: Čo robiť keď vás napadne pes? Foto: ilustračné

Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka, keď však na vás zaútočí toto tvrdenie si myslieť určite nebudete. Niektoré napadnutia sa totiž môžu skončiť vážnymi zraneniami, prípadne aj smrťou. Ako útoku psa predísť a ako sa brániť v prípade napadnutia sa dočítate v článku. Keď pes zaútočí, aj silný chlap má problém udržať stabilitu. „Som mal čo robiť, aby som nespadol. V skutočnosti neviem, naozaj neviem ako by som dopadol,“ popísal situáciu jeden z účastníkov, keď sa mu do ochranného obleku zahryzol cvičený pes. 

Podľa kynológa pri napadnutí psom veľa možností neexistuje. „V tejto situácii nenarobíte nič, pretože máte psa za sebou, on vás roztočil, rozhodil, keby to bolo naozaj, zhodí vás na zem, alebo vám urve pol lýtka,“ popisuje útok cvičeného psa Miroslav Scherhaufer z Tactical Academy.  

Ako zareagovať pri útoku psa si vyskúšalo aj viacero odvážlivcov pod dohľadom profesionálneho kynológa. „Je to dôležité preto, aby sa vám nestalo priamo v reáli to, že na vás pes vyletí a nebudete vedieť, čo máte robiť. Je to dôležité preto, aby ste si zachovali chladnú hlavu a rozvahu,” tvrdí kynológ.  

Podľa kynológa môže pes zaútočiť z viacerých dôvodov a útok môže mať fatálne následky, najmä pri väčších plemenách. „Keď je pes necvičený, môže sa stať to, že nás ten pes zahryzne, pustí a uteká preč. Akože on vyhral. Ale ak je cvičený, alebo ak sa mu podarilo pohrýzť človeka predtým, môže zostať zahryznutý, alebo môže znova ďalej útočiť. Vtedy je najideálnejšie obetovať nejakú časť tela,” vysvetľuje Scherhaufer.  

Odporúča sa obetovať ruku alebo nohu, keďže takéto zahryznutie je znesiteľné a druhou rukou je potrebné psa udrieť do oblasti nosa, ktorý je citlivý a pes tak môže prestať. Tento návod je potrebné použiť ak vás napadne jeden pes. V prípade, že vás však napadne svorka psov, voči tej sa neubránite. Ak pri sebe nemáte zbraň, odporúča sa vyliezť na stom či strechu auta, v opačnom prípade môže byť útok dosť bolestivý. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: noviny.sk