Pilotov na letisku Sliač počas pristávania niekto osvetľuje laserom, následky môžu byť tragické


Foto: Pilotov na letisku Sliač počas pristávania niekto osvetľuje laserom, následky môžu byť tragické Foto: ilustračné, pixabay

Na letisku Sliač pilotov niekto osvetľuje laserom. Vojenská a štátna polícia preto v okolí letiska posilnila hliadky, aby páchateľa vypátrala. Pri letisku sa už dlhodobejšie potuluje neznáma osoba a počas pristávania pilotov osvetľuje laserom, čo môže mať katastrofálne následky.

Dlhoročný vojenský pilot tvrdí, že v prípade silného slnečného svetla piloti používajú špeciálne okuliare alebo štíty, no proti laseru sú neúčinné. „Laser je monochromatické svetlo, intenzívne zasiahne oko pilota. Keď je ten záblesk silný, môže to oslepiť pilota aj natrvalo,“ uviedol vojenský pilot Jozef Jankovič. 

Počas pristávania môže teda nastať mimoriadne nebezpečná situácia, keď je v ohrození nielen pilot, ale aj celá posádka. Pilot sa snaží vnímať oči má otvorené a vtedy je to fatálny problém, keď sa zasvieti. To ohrozenie je silné a môže dôjsť až k havárii,” dodal Jankovič.  

Vojenská polícia spolu so štátnou robí potrebné kroky, aby páchateľa čo najskôr chytila. Tomu v prípade odsúdenia hrozí 4 až 10 rokov za všeobecné ohrozenie.Zdroj: noviny.sk