Bystricu, Lučenec aj Veľký Krtíš trápi stav ich mostov. Minister Ráž sľubuje, že problematiku prednesie aj na vláde


Mestá v Banskobystrickom kraji bojujú s problémovými mostami

Foto: Bystricu, Lučenec aj Veľký Krtíš trápi stav ich mostov. Minister Ráž sľubuje, že problematiku prednesie aj na vláde
Foto: banskabystrica.sk

V Banskej Bystrici sa v pondelok stretli zástupcovia Únie miest Slovenska (ÚMS) s ministrom dopravy SR Jozefom Rážom, aby spoločne diskutovali o alarmujúcom stave mostov na Slovensku. Primátor Banskej Bystrice a viceprezident ÚMS Ján Nosko upozornil na neúnosnú situáciu, ktorá trápi mestá po celej krajine – mnohé mosty sú v zlom až havarijnom stave, pričom samosprávy nemajú dostatok financií na ich opravy.

Na rokovaní sa okrem ministra a primátora Noska zúčastnili aj generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Filip Macháček, primátorka Lučenca Alexandra Pivková a primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš. Analýza vypracovaná mestami združenými v ÚMS ukázala, že na ich území sa nachádza približne 590 mostov, pričom takmer 36 percent z nich je v kritickom stave.

Mestá nemajú na opravy mostov financie

Podľa informácií Jána noska nie je časť mostov vo vlastníctve miest a chýba im vypracovaná projektová dokumentácia. Nemajú ani preberacie protokoly.  „Samosprávy žijú v náročných ekonomických časoch, mestské rozpočty zostavujeme len ťažko a sme schopní pokryť len základné potreby obyvateľov. Stále naliehavejšie vnímame potrebu zmeny financovania samospráv. Je potrebné diskutovať aj o navýšení podielových daní tak, aby si mestá dokázali z vlastných zdrojov financovať rozvoj, vrátane opráv mostov,“ uviedol Nosko.


Primátor Banskej Bystrice ministrovi zdôraznil, že mestá si z vlastných rozpočtov nemôžu dovoliť financovať rozsiahle opravy mostov, a preto je nevyhnutné nájsť nové zdroje financií. Navrhol, aby sa zvážili rôzne modely financovania, napríklad vytvorenie fondu regionálnej dopravnej infraštruktúry. Z takéhoto fondu by mohli samosprávy čerpať prostriedky na rekonštrukcie mostov a ciest, ktoré sú v kritickom stave.  

Náklady na rekonštrukciu mostov sa pohybujú v stovkách tisíc až miliónoch eur. Len samotná diagnostika mosta predstavuje výdavok od 20 do 50 tisíc eur, čo je pre mestá výrazná záťaž. Minister Ráž prisľúbil, že problematiku prednesie ministrovi financií aj predsedovi vlády a zorganizuje stretnutie za účasti ZMOS-u a SK8, kde sa bude hľadať spôsob, ako situáciu riešiť.

„Veľmi dobre si uvedomujeme, aký je stav mostov na Slovensku. To, čo môžeme urobiť, a aj robíme je, že momentálne spúšťame PPP projekt na spôsob ako dostať financie zo zahraničia a vyriešiť situáciu s mostami na cestách prvej triedy,“ uviedol Ráž. Ďalej vysvetlil, že rezort dopravy aktuálne dokončuje proces verejného obstarávania na odborného poradcu, ktorý určí, koľko mostov by mohlo byť zahrnutých do pripravovaného PPP projektu. Zároveň prebiehajú konzultácie s trhom s cieľom vytvoriť širšiu rámcovú dohodu, ktorá by umožnila lepšie finančné prepočty takýchto projektov. Ak sa tento pilotný model ukáže ako efektívny, plánujú do neho zapojiť aj samosprávy.

„Naše ministerstvo veľmi korektne spolupracuje so samosprávami a oceňujem ich pomoc aj pri príprave nového stavebného zákona, ktorý o pár týždňov nadobudne účinnosť,“ doplnil.

Samosprávy preto s napätím čakajú na konkrétne kroky a podporu zo strany štátu, ktorá by im pomohla riešiť kritickú infraštruktúru. Zatiaľ sa však musia spoliehať len na svoje obmedzené zdroje a dúfať, že zmeny v systéme financovania prídu skôr, než sa situácia ešte viac zhorší.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Banskobystrickom kraji