Progresívne Slovensko (PS) vo Zvolene upozornilo na pretrvávajúci problém čiernych sadzí, ktoré znečisťujú prostredie mesta. Na tlačovej besede predstavitelia hnutia oznámili, že si na vlastné náklady nechali vypracovať chemickú analýzu sadzí, ktoré padajú na územie mesta. Výsledky sú podľa nich alarmujúce.
„Nedošlo k žiadnej náprave a nebojím sa povedať, že ani k žiadnemu adekvátnemu zisťovaniu,” uviedol Michal Wiezik, europoslanec za Progresívne Slovensko. Napriek opakovaným žiadostiam adresovaným viacerým inštitúciám sa podľa neho situácia nezlepšila a orgány pristupujú k problému laxne.
Analýza sadzí odobraných z ôsmich lokalít vo Zvolene, vrátane detských ihrísk, áut či vodných plôch, preukázala prítomnosť cyklických aromatických uhľovodíkov. „Vo všetkých ôsmich vzorkách sa potvrdil nie jeden, nie dva, ale hneď celý kokteil týchto látok,” uviedol Wiezik. Medzi nimi sa nachádza aj benzopyrén, ktorý patrí medzi najsilnejšie karcinogény s mutagénnymi účinkami.
„Má vážne mutagénne účinky a je veľmi silným prekurzorom vzniku rakoviny pľúc, rakoviny kože a ďalších sprievodných ochorení. Táto látka tu niekoľko mesiacov padá naozaj na hlavy občanov Zvolena bez toho, že by zodpovedajúce orgány, či už z rezortu vnútra alebo rezortu životného prostredia, akokoľvek zareagovali,“ vysvetlil.
Podľa odborných zistení vznikajú tieto zlúčeniny pri spaľovaní biomasy a iných organických látok v podmienkach nedostatočného prístupu kyslíka. „Nevieme, či dôvodom je zlyhávanie spaľovacej technológie alebo nelegálne spaľovanie látok, ktoré by nemali byť spaľované. Vieme však, že situácia sa opakuje už niekoľko mesiacov, najmä v nočných hodinách,” dodal.
Vyjadril obavy, že v tomto prípade môže dochádzať k vážnym protiprávnym konaniam, ktoré majú negatívny dopad na životné prostredie aj zdravie obyvateľov. Zároveň poukázal na možnosť nelegálneho nakladania s nebezpečnými chemikáliami a ich vypúšťania v rozsahu, ktorý zákon nepovoľuje.
Napriek dôkazom a opakovaným podnetom neboli podľa PS podniknuté žiadne kroky na ochranu obyvateľov. „Predstavme si, že by z našich kohútikov tiekla čierna, viditeľne znečistená voda. Určite by všetky kompetentné úrady situáciu riešili s najvyššou prioritou. Škoda, že rovnako nekonáme aj v prípade ovzdušia,” vyhlásila Denisa Záchenská, poslankyňa Zvolena.
Podľa nej boli podnety adresované Slovenskej inšpekcii životného prostredia, Okresnému úradu vo Zvolene, Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, Mestskému úradu vo Zvolene, Ministerstvu životného prostredia, Banskobystrickému samosprávnemu kraju aj enviro polícii. Doteraz však neboli podniknuté žiadne konkrétne kroky.
„Životné prostredie, to si povedzme úprimne, nebolo doteraz prioritou žiadnej vlády, ale to, čo predvádza práve minister Taraba, je systematická snaha podkopať najmä ochranu prírody na Slovensku, pretože minister ju vždy a za každých okolností berie ako prekážku,“ vyjadrila sa Tamara Stohlová, podpredsedníčka výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Hnutie preto oznámilo, že podáva trestné oznámenie pre podozrenie z poškodzovania životného prostredia a zdravia obyvateľov. „Dúfame, že toto trestné oznámenie rozhýbe kompetentných a začnú sa konečne diať veci tak, ako by sa mali diať vo fungujúcom štáte 21. storočia,” uzavreli predstavitelia PS.
„Mesto nemá v oblasti ochrany ovzdušia v zásade žiadne kompetencie, aj preto sa, v koordinácii s pani poslankyňou Záchenskou obrátilo na všetky inštitúcie, ktoré majú možnosti riešiť podobné prípady - od Okresného úradu, cez Inšpekciu životného prostredia, až po Enviropolíciu,“ uviedol hovorca mesta Zvolena Martin Svatuška.
„Výsledkom je oboznámenie Ministerstva životného prostredia so situáciou ohľadne znečisťovania ovzdušia. Následne sa uskutoční veľké stretnutie za účasti zástupcov všetkých spomenutých inštitúcií. To sa práve pripravuje.Zatiaľ máme len neoficiálne správy, že znečisťovateľa sa stále nepodarilo identifikovať. Veríme, že najneskôr na spomenutom stretnutí sa dozvieme nové informácie, ktoré konečne povedú k identifikácii zdroja znečistenia. Následne bude mesto tlačiť na to, aby boli prijaté riešenia na predchádzanie vzniku podobných situácií do budúcnosti. Znečistenie ovzdušia nebezpečnými látkami a z toho plynúce možné ohrozenie zdravia obyvateľov nie je možné tolerovať,“ doplnil.