V okolí Banskej Štiavnice sa nachádza fascinujúce miesto, ktoré vyvoláva živé diskusie medzi miestnymi obyvateľmi. Ide o šachtu, z ktorej neustále prúdi silný prúd vzduchu. Tento fenomén zaujal nielen tých, ktorí o nej vedia už dlhé roky, ale aj náhodných okoloidúcich, ktorí sa pri nej pristavia zo zvedavosti. Šachtu, ktorá siaha až pod hladinu mora, si miestni pripomenuli vďaka videu na sociálnej sieti.
Podľa nich mala byť šachta pôvodne určená na vetranie a zásobovanie podzemných banských priestorov. S priemerom 7,5 metra a hĺbkou takmer 900 metrov patrí medzi najväčšie v celom regióne. Napriek náročnej a zdĺhavej výstavbe však nikdy neslúžila svojmu pôvodnému účelu. Ťažba v Štiavnici sa totiž v 90. rokoch minulého storočia postupne utlmovala, a tak ostala šachta nevyužitá.
„Keď bola dokončená aj s komplet výstrojom, ťažba v Štiavnici sa pomaly blížila ku koncu, a tak sa nikdy nevyužila,“ spomína Roman, ktorý sa na jej budovaní podieľal. Dnes je zapečatená betónovým krytom s otvorom, cez ktorý neustále uniká vzduch.
Jedným z najzaujímavejších aspektov tejto šachty je práve vietor, ktorý z nej vychádza. „Treba si pričuchnúť k vzduchu z hĺbky zeme,“ odporúča Katarína, jedna z diskutujúcich. Mnohí tvrdia, že vzduch má špecifickú arómu a v zime vytvára v okolí šachty zaujímavé úkazy.
V lete je tento prúd vzduchu obzvlášť citeľný. „Najlepšie je tam postáť, keď je vonku 30 stupňov, ten chladný vietor vás okamžite osvieži,“ hovorí Igor. Niektorí sa dokonca pýtajú, či by vzduch z tejto hĺbky nebol rádioaktívny, no odborníci to vyvracajú. „Radón je alfa žiarič, ktorý nepredstavuje žiadne riziko, oveľa nebezpečnejší bol kremenný prach v baniach,“ vysvetľuje Roman.
Táto nevyužitá šachta priťahuje aj bežných návštevníkov, ktorí sa o nej dozvedia náhodou alebo z rozprávania miestnych. „Minule sme tadiaľ prechádzali a museli sme sa zastaviť, aby sme si ju pozreli zblízka,“ priznáva Marek. Diskusie na sociálnych sieťach naznačujú, že šachta zostáva jedným z tých menej známych, no fascinujúcich miest v regióne, ktoré stoja za návštevu.
Hoci sa táto šachta nikdy nestala súčasťou banských operácií, dodnes vzbudzuje zvedavosť a možno jedného dňa nájde nové využitie. Zatiaľ zostáva tajomným miestom, kde si človek môže na vlastnej koži vyskúšať, aké to je cítiť dych zeme.