- 7. mar 2025 o 12:25
Máte už plány na víkend? Bystrica ponúka pestrý program na každý deň, na svoje si prídu milovníci umenia aj športu
Hudba, divadlo, tanec, hokej aj zážitky pre najmenších – prvý marcový víkend v Banskej Bystrici bude nabitý pestrým programom. Oslava 30 rokov Divadla z Pasáže prinesie jedinečný hudobný večer, Divadlo Štúdio tanca odhalí spojenie choreografie s technológiami a milovníci komédie sa môžu tešiť na francúzsku hru „Benátky pod sněhem“. Chýbať nebude ani detská premiéra či hokejový zápas. Vyberiete si?
Jubileum divadla z pasáže
Banskobystrické Divadlo z Pasáže si tento víkend pripomenie významné jubileum – 30 rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti pripravilo špeciálny koncert, ktorý ponúkne pohľad na dôležitú úlohu hudby v jeho inscenáciách.
Divadlo má za sebou 34 predstavení, v ktorých hudba zohrávala rôzne úlohy – od nenápadného doplnku až po nosný prvok inscenácie. Oslava bude priestorom na spomienky, zastavenie sa a pripomenutie si tvorcov, hudobníkov a interpretov, ktorí sa na divadelnej hudbe podieľali.
Návštevníci sa môžu tešiť na jedinečné aranžmány, prepojenie minulosti so súčasnosťou a výnimočnú atmosféru. Podujatie sa uskutoční v piatok 7. marca o 17:00 hod. Vstupné je 8 eur pre dospelých, 6 eur pre študentov, seniorov a ZŤP.
Koniec jarných prázdnin v múzeu
Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici pripravilo pre deti počas jarných prázdnin špeciálny program plný zážitkov. Od 3. do 7. marca mohli malí aj veľkí návštevníci preskúmať dve tematické expozície – Bábkarský salón a Ľudové hudobné nástroje na Slovensku.
V rámci piatkového programu sa deti dozvedia o tajomstve slova „periňáky“ – aký mali zvuk, na čo slúžili a dokonca si ich budú môcť aj vyskúšať. Múzeum je počas prázdnin otvorené denne od 10:00 do 17:00, pričom posledný vstup je o 16:00 hod. Vstupné sa riadi aktuálnym cenníkom. Pre viac informácií je možné kontaktovať múzeum na tel. č.: +421 48 4710702 alebo +421 905 303 593.
Hokejový piatok
Milovníci športu si na svoje prídu v piatok 7. marca, keď HC MONACObet Banská Bystrica nastúpi proti HK Nitra v rámci 54. kola hokejovej extraligy mužov. Zápas sa odohrá v Tipsport Aréne na Hronskom predmestí so začiatkom o 18:00 hod.
Technológie a tanec v jednom
V piatok 7. marca 2025 o 19:00 hod. sa v Divadle Štúdio tanca uskutoční verejný výstup z workshopu Tech Lab, ktorý spája súčasný tanec s modernými technológiami.
Tanečníci divadla a študenti ateliéru MediaLab z VŠVU pod vedením Jána Šicka skúmajú, ako prepojiť choreografiu s digitálnymi prvkami. V rámci týždňa experimentovania sa zaoberali prepisom pohybu do digitálnej formy, programovaním svetelných a zvukových efektov a tvorbou projekcií v reálnom čase.
Výstup ponúkne pohľad na výsledky tejto jedinečnej spolupráce. Podujatie sa koná v Divadle Štúdio tanca na Komenského 12 v Banskej Bystrici.
Toto ste ešte nevideli - premiéra v Štúdiu tanca
V sobotu 8. marca 2025 o 10:30 hod., sa uskutoční premiéra detského predstavenia „Pekabu“ v rámci formátu QUAKE. Táto interaktívna tanečná hra na skrývačku je určená deťom od troch rokov a kombinuje spontánnosť s hravou pohybovou predstavivosťou. Predstavenie trvá 25 minút, po ktorých nasledujú ďalšie aktivity pre deti.
Benátky pod sněhem
V sobotu 9. marca 2025 o 19:00 hod. sa v Aule SZU na Bernolákovej 8 odohrá komédia o nečakaných nedorozumeniach pri večeri, ktoré vedú k absurdným situáciám. Táto francúzska hra si získala divákov po celom svete a bola dokonca sfilmovaná pod názvom „Venise sous la neige“.

Minútky zo Slovenska
- 27.04. V obci v Žilinskom okrese hlásia medvedicu s mláďatami. Obec vyzýva na maximálnu opatrnosť
- 27.04. Dráma vo vlaku pri Bratislave. Cestujúcu ratovala záchranka, spoj má veľké meškanie
- 27.04. Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 27.04. FOTO: Pri košickom jazere to počas jarných dní vyzerá ako z rozprávky, pozrite sa na krásne zábery od pani Hany
- 27.04. Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v tomto meste
- 27.04. Chlapec mal pred obchodným domom v Nitre udrieť 88-ročnú ženu. Mesto apeluje na to, aby na miesto boli nasadení žandári
- 27.04. Petru pri prechádzke po Senici prekvapila nečakaná rodinka. Mnohým z toho naskakuje husina, reaguje aj odborník
- 27.04. Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v Nitre
- 27.04. Polícia zadržala útočníka, ktorý napadol Ferenčáka. Mal byť na kamerových záznamoch, poslanec utrpel otras mozgu
- 27.04. FOTO: Prešovčanov zaujala nádherná kvetinová výzdoba v Košiciach. Prečo to nemáme aj my?, pýtajú sa
- 27.04. VIDEO: Kolobežkár jazdil v protismere na kruhovom objazde na Orave. Robí to pravidelne, tvrdia vodiči
- 27.04. FOTO: Milovníci kúpeľov sa do teplického Hammamu vracajú už celé roky, vedeli ste, že ide o európsky unikát?
- 27.04. Tragická nehoda na východe: Kamionista havaroval na rovnej ceste, okoloidúci bojovali o jeho život
- 27.04. Taxikár, ktorý si za 3 kilometre vypýtal 45 eur, úradoval na Nivách. Mal sa pustiť aj do šoféra Boltu, upchával cestu
- 27.04. Pri Zelenej vode našli telo muža, sedel v aute s prestrelenou hlavou, začalo trestné stíhanie pre zločin Zabitie