Pod majestátnymi vrchmi Poľany sa odohráva dráma, ktorá zasiahla srdcia mnohých obyvateľov. Miestni farmári, ktorí roky budujú svoje hospodárstva a venujú sa životu v súlade s prírodou, čelia hrozbe, ktorá môže zmeniť ich svet od základov.
Medzi tými, ktorých táto situácia najviac zasiahla, je aj známa farmárska dvojica z Farmy pod Poľanou. Na sociálnych sieťach ich sledujú tisíce ľudí, ktorým ukazujú krásu života v lone prírody. Dnes sa však ich príspevky nenesú v duchu radosti zo starostlivosti o zvieratá, ale v znamení obáv a neistoty.
Vodná elektráreň v Látkach – Čechánkach je projekt, o ktorom miestni obyvatelia spočiatku netušili. Až z médií sa dozvedeli, že v ich rodnom kraji má vyrásť gigantická prečerpávacia elektráreň za 2,5 miliardy eur. Čo to znamená pre farmárov a všetkých obyvateľov? Nielen stratu domova, ale aj zánik tradičného spôsobu života. Projekt sa má týkať katastrálneho územia obcí Látky, Cinobaňa a Málinec a hoci vláda tvrdí, že nedôjde k vyvlastneniu domov, mnohým by ostala iba holá strecha nad hlavou – a to ešte len v prípade, že by im vôbec bolo umožnené ďalej hospodáriť.
Farmári z Farmy pod Poľanou prežívajú krušné chvíle. V deň, keď má ich dcéra narodeniny, musia bojovať za svoj domov. „Budeme musieť odísť?“ pýta sa ich malý syn. Odpoveď na túto otázku zatiaľ nepoznajú ani samotní farmári. Ich dom podľa najnovších nákresov síce nebude zatopený, no ak sa ocitnú v najprísnejšom ochrannom pásme, prídu o možnosť pokračovať v hospodárení. Stratili by tak všetko, čo doteraz budovali.
Vyčerpanie, neistota a strach – to sú pocity, ktoré v posledných dňoch lomcujú farmármi a ich susedmi. Štyri dni takmer nespia, nejedia, nemajú čas ani na svoju farmu. Každý rozhovor sa točí okolo jedinej témy – ako zastaviť tento projekt. V obciach sa spojili desiatky ľudí, ktorí sa rozhodli bojovať za svoju pôdu a budúcnosť. Cítia neskutočnú silu v tom, ako ich táto situácia spojila. Všetci idú za jedným cieľom a ten horší scenár si nepripúšťajú.
Minister Tomáš Taraba na tlačovej besede uviedol, že nikto nebude musieť opustiť svoj domov a že vplyv na životné prostredie bude minimálny. Podľa jeho slov má projekt zasiahnuť maximálne päť domov, no obyvatelia ich napočítali o dvadsať viac. Miestni preto zostávajú skeptickí. Nejde len o to, či im vezmú dom, ale o to, že im berú spôsob života.
Petíciu proti výstavbe elektrárne už podpísali tisíce ľudí. Podporu farmárom vyjadrujú nielen miestni, ale aj ľudia z celého Slovenska. Obavy neskrývajú ani starostovia dotknutých obcí, ktorí žiadajú diskusiu s ministrom životného prostredia. Tvrdia, že tento projekt im bol oznámený bez akejkoľvek predchádzajúcej konzultácie. Obyvatelia majú právo vedieť, čo sa deje, a mať možnosť rozhodnúť o svojom vlastnom území.