Za zber medvedieho cesnaku a snežienok v chránených oblastiach hrozí pokuta. Kde ich možno zbierať?


Foto: Za zber medvedieho cesnaku a snežienok v chránených oblastiach hrozí pokuta. Kde ich možno zbierať? Foto: ilustračné

Štátna ochrana prírody upozorňuje na nezákonný zber medvedieho cesnaku, fialiek a snežienok, ktorý je v treťom až piatom stupni ochrany zakázaný. Za nezákonný zber hrozí pokuta až do výšky 3 300 eur.  V oblastiach s nižším stupňom ochrany, lesoch, lúkach či hájoch bez stupňa ochrany je zber týchto rastlín povolený. 

„Každý, kto má záujem zbierať pre osobnú potrebu jarné kvety, by sa mal vopred informovať a ubezpečiť, na akom území tak chce urobiť a či je tam takáto činnosť dovolená,“ upozorňuje ŠOP na svojej webovej stránke.  

Pracovníci Správy chránenej krajinnej oblasti Vihorlat v uplynulom období zaznamenali viacero prípadov zberu medvedieho cesnaku v Národnej prírodnej rezervácii Jovsianska hrabina v Michalovskom okrese, kde platí piaty stupeň ochrany. 

Keďže dohovory boli nedostačujúce pristúpili aj k ukladaniu pokút. „Práve teraz sa tam začali nájazdy ľudí z celého okresu. Vo veľkom ho zbierajú v rezervácii, pritom je dostupný aj v iných častiach Vihorlatských vrchov, ktoré nie sú chránené,“ hovorí botanik CHKO Vihorlat Ján Bosák.

Prečítajte si viac:


Zdroj: webnoviny.sk

  • Trenčín
  • |
  • 07 december 2023, 12:34
Upozornenie na uzávierku ulice v Trenčíne