- 17. január 2025 o 13:50
Protest „Slovensko patrí Európe“ dnes opäť zaplní ulice. Organizátori hovoria o Námestí SNP plnom hluku a svetiel
Banská Bystrica sa v piatok 17. januára o 18:00 stane centrom občianskeho diania. Na Námestí SNP sa uskutoční ďalší protestný pochod s názvom „Slovensko patrí Európe,“ ktorý organizuje občianska iniciatíva „Nie v našom meste.“ Cieľom podujatia je vyslať jasný signál na podporu členstva Slovenska v Európskej únii a NATO a vyjadriť nesúhlas s akýmkoľvek odklonom od európskych a demokratických hodnôt.
Protest priamo nadväzuje na minulý týždeň, keď sa na rovnakom mieste zhromaždilo viac ako 5 000 ľudí. Napriek tejto masívnej účasti organizátori upozorňujú, že zo strany vlády neprišla žiadna reakcia.
Chcú byť počuť
Účastníci pochodu budú niesť slovenské a európske vlajky, transparenty a rôzne symbolické predmety. Organizátori zároveň vyzývajú, aby si občania priniesli bubny, píšťalky, zvončeky či iné nástroje na vytvorenie hlasného protestu, informuje SME. Súčasťou zhromaždenia budú aj svetelné prvky - baterky a čelovky, aby demonštranti nielen zneli, ale aj svietili.
Iniciatíva „Nie v našom meste“ tvrdí, že protest nie je financovaný žiadnou treťou stranou a ide čisto o občianske gesto. Hlavnou motiváciou protestu je nespokojnosť s aktuálnou politickou situáciou. Organizátori upozorňujú, že vláda ignoruje občiansky hlas, nereagovala na požiadavky predložené na predchádzajúcom proteste a namiesto dialógu podporuje diskreditačné kampane v dezinformačných médiách.
Medzi hlavné požiadavky patrí aj vysvetlenie nedávnej cesty predstaviteľov vlády do Moskvy, ktorá vyvolala obavy o zahraničnopolitické smerovanie Slovenska. Organizátori preto považujú za nevyhnutné pokračovať v mobilizácii verejnosti, aby jasne ukázali, že slovenská verejnosť nepodporuje zmeny ohrozujúce demokratické princípy a európsku orientáciu.
Protestný pochod sa bude konať trasou od Námestia SNP cez Hornú ulicu až na Námestie slobody. Počas pochodu vystúpia známe osobnosti verejného života, ktoré podporujú hodnoty demokracie a slobody. Atmosféra má byť energická, no zároveň dôstojná. Organizátori sľubujú symbolický hluk, ktorý má zdôrazniť, že Bystrica a celé Slovensko odmietajú mlčanie v kritických chvíľach.
Minútky zo Slovenska
- 14:00 Trenčiansky kraj zrušil verejné obstarávanie na vodíkové autobusy pre nedostatok ponúk, v projekte chce ale pokračovať
- 14:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 14:00 Najnovší prieskum ukázal, ktorý svetový líder je u Slovákov najobľúbenejší. Neuveríte, ako dopadol Trump
- 14:00 Kde v Nitre pribudne nová Biedronka? Investor plánuje rozšírenie cesty, pribudnú aj parkovacie miesta
- 14:00 FOTO: Vedeli ste, že aj Žilinský kraj má svoj Yellowstone ? Farebné jazierka so sírnym zápachom pozná len málokto
- 13:30 V Košiciach a okolí hrozí vznik požiarov. Platí zákaz fajčenia či vypaľovanie suchej trávy, inak hrozia pokuty
- 13:00 VIDEO: Večerné ulice zaplnili cyklisti. Nočná jazda v Piešťanoch prilákala desiatky ľudí
- 13:00 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 13:00 Medveď sa má pohybovať v Trnovom už viac dní: Nové hlásenie spresňuje miesto, ľudí vyzývajú na opatrnosť
- 13:00 Opekanie vo Vrakunskom lesoparku sa mení, onedlho pribudne možnosť rezervácie aj poplatky
- 12:30 VIDEO: Mestskí policajti si vzali na mušku ďalšie košické sídliská, okrem neprispôsobivých občanov riešili aj...
- 12:30 FOTO: Nočný zlodej vyčíňal v Bánovciach celé mesiace: Policajti ho konečne chytili!
- 12:00 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 12:00 Streľba v Nových Zámkoch vystrašila obyvateľov. Niekto sa chce zbaviť miestnych holubov
- 12:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie, na Slovensko prichádza poľský gigant