Jelšava bojuje so smogom, radia obmedziť pobyt vonku aj vetranie. Tento rok zaznamenali 151 hodín výstrahy


V Jelšave platí výstraha pred smogom

Foto: Jelšava bojuje so smogom, radia obmedziť pobyt vonku aj vetranie. Tento rok zaznamenali 151 hodín výstrahy
Foto: pixabay.com

V Jelšave a okolí aktuálne platí výstraha pred smogovou situáciou z dôvodu zvýšených koncentrácií prachových častíc PM10. Na tento problém upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý zároveň monitoruje kvalitu ovzdušia v rámci celého Slovenska.  

Podľa zákona o ochrane ovzdušia sú na ochranu zdravia obyvateľov stanovené limitné hodnoty koncentrácií znečisťujúcich látok, vrátane častíc PM10. Ide o častice vyskytujúce sa vo vzduchu, ktoré sú menšie ako mikrometer. Tieto častice sú nebezpečné práve kvôli riziku usádzania sa v ľudskom tele. Častice, ktoré sú menšie ako 10 mikrometrov sa môžu usadzovať v prieduškách, čím sa zvyšuje riziko zdravotných problémov. Menšie častice môžu preniknúť ať do pľúcnych mechúrikov. 

Radia preto obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a skrátiť aj čas na vetranie obytných miestností.

Pre častice PM10 je povolených maximálne 35 dní v roku, počas ktorých môže denný priemer prekročiť hranicu 50 mikrometrov na meter štvorcový. Ak je táto hodnota prekročená a zhoršenie ovzdušia pretrváva, vyhlási sa smogová situácia alebo výstraha.

V Jelšave za tento rok bola smogová situácia vyhlásená niekoľkokrát v januári a aj v novembri niekoľko dní po sebe. Dokopy situácia v roku trvala 7 dní, čo predstavuje 151 hodín. 


V Jelšave smogová situácia prekročila za rok 151 hodín, Zdroj/dnesdycham.sk


Ako sa brániť?

Aktuálne v meste Jelšava hrozí zimný smog, ktorá sa tvorí pri spaľovaní tuhých palív s vysokým obsahom síry a popolčeka. Zima, teplotné inverzia a hmlisté dni spôsobujú, že sa škodlivé látky nerozplynú, ale zostávajú pri povrchu zeme. 

Aby sme zamedzili tvorbe zimného smogu, môžeme v domácnostiach používať modernejšie vykurovacie systémy a ekologické palivá. Tento typ smogu predstavuje zvýšené riziko najmä pre alergikov, malé deti a osoby trpiace ochoreniami dýchacích ciest či srdcovo-cievneho systému.

Portál enviromental.sk doporučuje tieto opatrenia, pokiaľ dôjde k smogovej situácii:

  • Minimalizovať pobyt vonku v závislosti od aktuálnej kvality ovzdušia.
  • Pri pobyte na čerstvom vzduchu sa vyhnite fyzicky náročným aktivitám, ktoré by mohli zvýšiť intenzitu dýchania, ako je šport alebo ťažká práca.
  • Vetranie sa odporúča obmedziť na minimum – miestnosti vyvetrajte krátko, ale intenzívne, približne 3–4 minúty.
  • Pri prvých prejavoch problémov s dýchacími cestami alebo iných zdravotných ťažkostí začnite okamžite s vhodnou liečbou.  



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj