Banská Štiavnica, historické mesto v Banskobystrickom kraji, je známa svojou baníckou minulosťou a malebnou atmosférou. Aktuálne však obyvateľov trápi rozsiahla čierna skládka objavená za mestom.
Na problém upozornil miestny občan Michal, ktorý sa dostal na ťažko dostupné miesto za tajchom Michalštôlňa. „Všade mimo záberu v okolí sa povaľujú aj staré pneumatiky, ktorých tam sú desiatky, a o týchto haldách odpadu nech si utvorí každý vlastný názor,“ opísal situáciu Michal. Skládku 25. októbra nahlásil aj príslušným orgánom.
Medzi obyvateľmi sa rozprúdila diskusia o možných pôvodcoch odpadu, keďže skládka sa nachádza v neprístupnom teréne. „Je to nejaká bývalá drevená búda, totálne napchaná odpadom a aj všade okolo nanosený odpad,“ dodal Michal.
Pre miestnych zostáva otázkou, kto vyniesol tak veľké množstvo odpadu až na toto miesto. „Okolo je aj veľa popadaných stromov, ale niekto si tam tú námahu dáva(l). A už vôbec nepochopím, ako tam niekto nanosil aj pneumatiky z traktorov, čo taká jedna môže vážiť aj 100 kilogramov,“ píšu.
Niektorí obyvatelia ocenili Michalovu iniciatívu a sami chcú pomôcť s poriadkom. „Vďaka, že poukazujete na takéto veci a že ste to nahlásili,“ vyjadrila vďaku miestna obyvateľka. Iní sa rozhodli konať a ponúkli pomoc s vyčistením lokality. „Kde sme to došli. Keď prídem domov v decembri, môžeme zorganizovať niečo a pôjdeme to vyčistiť,“ uviedla Michaela, ktorá oslovila ďalších, aby sa pridali a spoločne čiernu skládku odstránili.
Ak nájdete čiernu skládku, je potrebné ju oznámiť príslušnému okresnému úradu, konkrétne odboru starostlivosti o životné prostredie, alebo môžete využiť aj aplikáciu TrashOut. Písomný podnet na porušenie zákona o odpadoch – nelegálne nakladanie s odpadmi – môžete zaslať doporučeným listom alebo ho podať priamo na podateľni. Kópiu podnetu je dobré poslať aj obci, na ktorej území sa skládka nachádza.
V oznámení uveďte dátum objavenia skládky, presnú lokalitu a popis skládky vrátane jej veľkosti a druhu odpadu. Fotografia alebo iné dôkazy, ktoré by mohli identifikovať pôvodcu, výrazne pomôžu pri riešení podnetu. Ak chcete byť informovaní o výsledku šetrenia, požiadajte o to v podnete, pričom môžete uviesť svoje meno a adresu, alebo požiadať o anonymitu.
Po prijatí podnetu má obec povinnosť začať správne konanie a odstrániť skládku v súčinnosti s okresným úradom. Ak miestne orgány nekonajú alebo nie ste spokojní s ich postupom, môžete sa obrátiť na Slovenskú inšpekciu životného prostredia či miestne oddelenie Policajného zboru.