- 20. okt 2024 o 13:15
Populárny nábytkársky reťazec Asko čelí pokute. Štátu musí zaplatiť mastnú sumu
Slovenský trh s nábytkom sa ocitá v náročnej situácii, kde silná konkurencia a následky pandémie vytvárajú tlak aj na etablovaných hráčov. Jedným z nich je populárny predajca Asko nábytok, ktorý musí štátu zaplatiť pokutu vo výške takmer 100-tisíc eur a zároveň hlási výrazné finančné straty, informujú Hospodárske noviny.
Podľa finančných analytikov sa Asko ocitá v čoraz zložitejšom konkurenčnom prostredí. Na slovenskom trhu pôsobí niekoľko veľkých predajcov nábytku, ktorí sa snažia upevniť si svoje pozície. Asko, ktoré prevádzkuje osem predajní v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Prievidzi, Banskej Bystrici, Poprade, Prešove a Košiciach, sa však v posledných rokoch stretáva so zhoršujúcimi sa hospodárskymi výsledkami.
Nešťastná expanzia?
Aj keď firma pôsobí na slovenskom trhu už vyše 20 rokov a vybudovala si stabilnú zákaznícku základňu, pandémia Covid-19 výrazne narušila jej finančnú stabilitu. V roku 2019, keď spoločnosť otvorila novú predajňu v Banskej Bystrici, hlásila stratu približne 200-tisíc eur. O rok neskôr, počas expanzie do Prešova, sa strata prehĺbila na 3,2 milióna eur. V roku 2022 už dosiahla 5,75 milióna eur, čo naznačuje, že spoločnosť sa ocitá v červených číslach.
Finančný analytik Marek Nemky pre HN skonštatoval, že spoločnosť Asko možno nezvolila najlepší čas na rozšírenie svojich prevádzok. Expanzia do nových lokalít, ktorá bola spustená v období pandémie, mala pravdepodobne opačný efekt a prehĺbila finančné problémy firmy.
Okrem finančných problémov Asko čelí aj sankcii zo strany Úradu vládneho auditu. Ten zistil, že spoločnosť neoprávnene čerpala covidové dotácie, preto nariadil vrátiť celú sumu. Pokuta vo výške približne 94-tisíc eur predstavuje pre reťazec ďalšiu finančnú záťaž. Firma podľa portálu pokutu zatiaľ neuhradila a nepožiadala ani o splátkový kalendár. Spoločnosť sa však k tejto záležitosti odmietla verejne vyjadriť.
Predajca ruší jednu z prevádzok
Reťazec v uplynulých dňoch informoval, že zatvára jednu zo svojich predajní. Od 25. novembra nebude fungovať predajňa v Prievidzi. Podľa marketingovej riaditeľky Andrey Štěpánovej je dôvodom štandardné ukončenie nájomnej zmluvy. Ostatné predajne na Slovensku však zostávajú aj naďalej otvorené.
„Vážení zákazníci, oznamujeme vám, že naša predajňa v Prievidzi ukončí svoju prevádzku. Posledným predajným dňom bude 25. november 2024. Radi vás privítame na niektorej z našich ďalších predajní na Slovensku, ktoré vám zostávajú naďalej k dispozícii,“ informovalo Asko na svojej webovej stránke.
Budúcnosť Aska na slovenskom trhu tak závisí od schopnosti spoločnosti reagovať na výzvy spojené s vysokou konkurenciou a zlepšiť svoje hospodárske výsledky, ktoré v súčasnosti nevyzerajú priaznivo.
Minútky zo Slovenska
- 14:20 Do štvrtka počítajte s dopravnými obmedzeniami vo viacerých častiach Partizánskeho
- 14:20 Taxikár, ktorý si za 3 kilometre vypýtal 45 eur, úradoval na Nivách. Mal sa pustiť aj do šoféra Boltu, upchával cestu
- 14:10 Atentátnik z Levíc Cintula si čoskoro vypočuje verdikt. Vo väzení je atmosféra čoraz dusnejšia
- 14:00 FOTO: V Kaštieli Radoľa ožíva Kráľovstvo hračiek. Výstava vás vráti do detstva aj socializmu
- 14:00 Príprava R4 od Prešova po hranice s Poľskom podľa rezortu dopravy pokročila. Čoskoro majú byť podpísané dôležité zmluvy
- 14:00 FOTO: Trnava sa opäť vrátila do minulosti. Na námestí to ožilo dobovým seriálom, natáčal sa tu obľúbený Dunaj
- 13:40 Rača prišla o obľúbenú doktorku, zomrela Marta Makovníková (†78), pacienti ju označili za výnimočného človeka
- 13:30 Dvom Slovákom sa cez víkend mimoriadne darilo, jednému stačilo pár eur a prilepšil si o desaťtisíce
- 13:20 5 mýtov o spodnej bielizni, ktoré škodia vášmu zdraviu a sebavedomiu
- 13:20 Šoféri v Nitre musia byť ostražitejší. Mesto rozšírilo zoznam ulíc so zníženou rýchlosťou, kde treba spomaliť
- 13:20 VIDEO: Trenčania sú nadšení, prírodné kúpalisko v Opatovej sa opäť prebúdza k životu
- 13:00 Východniari, pripravte si pevné nervy pri cestovaní vlakom, na viacerých miestach na vás čakajú obmedzenia
- 13:00 Obyvatelia Žiliny hľadajú svedkov po sérii úmyselne podpálených áut. Obávajú sa, že pribudnú ďalšie
- 13:00 Trnavu čakajú dopravné obmedzenia. Tri ulice dočasne uzavrú, ako dlho vodičov čakajú obchádzky?
- 12:40 Laura obvinená z vraždy priateľa Mateja v Tesárskych Mlyňanoch podala proti vzatiu do väzby sťažnosť