- 11. september 2024 o 21:20
Na území Slovenska hrozia tisícročné povodne. Zasiahnu aj Banskobystrický kraj
Teplé jesenné dni sa krátia a nastupujú tie chladnejšie. Ranné teploty klesnú na pár stupňov Celzia a počas dňa sa vyšplhajú na niekoľko stupňov pod 20. Na území Slovenska hrozia tisícročné povodne. Zasiahnuť by mali aj časť Banskobystrického kraja.
Teplo sa končí
Podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) denná teplota dnes posledný deň vystúpi na takmer 20 stupňov Celzia. Ojedinele sa môžu vyskytnúť prehánky, vietor bude slabý, na juhu by mal dosahovať 20 km/h.
Počasie by sa však od zajtrajšieho dňa malo výrazne zmeniť a teploty klesnú o niekoľko stupňov. Koncom týždňa a počas víkendu sa môžete pripraviť na veľmi chladné počasie. S nízkymi teplotami na Slovensko mieria aj intenzívne zrážky, ktoré si môžeme pamätať spred deviatich rokoch.
V roku 2013 boli dažde veľmi nebezpečným javom, ktorý spôsobil tisícročné povodne. Meteorológovia z portálu imeteo.sk varujú, že sa tento jav môže zopakovať aj tento rok.

Tisícročné povodne
Povodne prichádzajú z hôr západnej Európy a na Slovensku by sa mali dotknúť najmä západu krajiny, kde hrozí vylievanie sa riek. Nemecko a Česko upozorňujú slovenských meteorológov, aby krajina zapezpečila bezpečnostné opatrania ako vypúšťanie jazier a vodných nádrž.
Vylievanie riek hrozí najmä v okolí riek Odra a Dunaj. „Nad Slovensko sa môže jedna povodňová vlna dohnať z Moravy a druhá z Álp. V situácii však stále panuje priestorová neistota, ktorá sa ešte bude upresňovať,“ uviedol portál imeteo.sk.

Zrážky prídu aj do Banskobystrického kraja
Intenzívne dažde by mali postupovať zo západu, no zasiahnu aj stredné Slovensko a obce v Banskobystrickom kraji. Silné zrážky by mali začať už tento piatok a pretrvávať by mali niekoľko dní. V ohrození sú najmä okresy Žarnovica, Žiar nad Hronom, Krupina, Zvolen, Banská Štiavnica, Detva a Banská Bystrica.

Minútky zo Slovenska
- 15:00 Auto na cyklochodníku pri Považskej rozdelilo miestnych, niektorí riešia rizikové situácie, iní hovoria o výnimkách
- 15:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v tomto meste
- 15:00 PROGRAM: Košické Benátky, svetelná párty aj umenie v uliciach. Nenechajte si ujsť veľkolepé oslavy mesta Košice
- 14:40 Vlčiak napadol v Svätoplukove tehotnú ženu, ktorá skončila na zemi. Jej malý psík skončil v ostrých zuboch a neprežil
- 14:30 Žena si na detskom ihrisku v Martine prášila koberce, odháňala deti. Niektorí rodičia ju obhajujú
- 14:10 Polícia uzavrela Rázusovo nábrežie: Pri Moste SNP našli neznámy predmet
- 14:00 Pri Prievidzi predávajú známu reštauráciu s vlastným bytom a veľkým pozemkom, môže byť vaša už za pár stoviek tisíc eur
- 14:00 FOTO: Nestihli ste prechádzku po rozkvitnutej Brdárke? Čerešňový raj očami fotografa vám vyrazí dych
- 14:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov
- 13:59 Seniora z Oravy hľadajú už tretí týždeň. Do terénu vyrazili policajti na koňoch, hasiči aj desiatky dobrovoľníkov
- 13:30 VIDEO: Fotograf nechal kameru vo Veľkej Fatre. Pózoval mu medveď, vlk, líšky, diviak a dokonca aj kamzíky
- 13:20 FOTO: Toto zostalo z obľúbeného levického kúpaliska, ktoré bolo kedysi živým miestom, ľudia vyčítajú úpadok aj mestu
- 13:00 FOTO: Pri Belianskom rybníku pribudli nové toalety, polepšia si tak turisti aj cyklisti
- 13:00 Exstarosta bratislavského Nového Mesta prehovoril o príbehu sakúr na Trnavskom mýte
- 13:00 Na rad prišiel ďalší most v Ploskom, pre rekonštrukciu ho uzavrú na niekoľko mesiacov. Kadiaľ povedie obchádzka?