Ako sme informovali v predošlom článku, cez víkend sa v Banskej Bystrici konal festival Slovenský deň kroja. Akcia sa opäť tešila veľkej popularite, o čom hovorí počet návštevníkov.
„Prekonali sme slovenský rekord - najväčšie stretnutie ľudí v krojoch! Na podujatí Slovenský deň kroja 1. septembra 2024 na Námestí SNP sa stretlo 5 623 ľudí v krojoch,“ pochválil sa festival na sociálnej sieti.
Akciou sa niesla pozitívna ľudová nálada a námestím sa šírila folklórna hudba zo všetkých kútov Slovenska. Na pódiu sa ukázali detské folklórne súbory a aj profesionálni speváci a tanečníci. Súčasťou festivalu bol aj sprievodný program pre všetky vekové kategórie a akcia sa zakončila grandióznym galavečerom.
Ján Petrenka - bývalý sólista zo SĽUK-u
Na podujatí sa zúčastnil aj Ján Petrenka, ktorý je dnes už bývalým členom Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Zrejme netušil, že slová, ktoré povie nielen na adresu Slovenského dňa kroja, obletia internet.
„Pozrite sa na túto krásu, toto znamená pre mňa folklór. Ja som prešiel tri štvrtiny sveta, ale poviem vám, nikde na svete som nezažil takú krásu a folklórnu rozmanitosť ako u nás,“ povedal Ján Petrenka.
Ďalej poukázal na to, že folklór je niečo, čo si jednoznačne musíme udržať. „Nebojím sa, že by to tí mladí pustili len tak. Chodím takmer po všetkých takýchto podujatiach a mladí ľudia sú zapálení. Sú fantastické súbory, hoci som profesionál, vážim si aj všetkých amatérov,“ uviedol Petrenka.
Takisto vyzdvihol vôľu ľudí venovať sa tomuto koníčku po škole či práci vo voľnom čase. Zároveň dodal, že sa vôbec nebojí o budúcnosť nášho folklóru.
Príspevok komentovali stovky ľudí, navyše si vyslúžil tisíce pozitívnych reakcií a množstvo zdieľaní. „Ujo Janko, parádny človek, jeho príbehy a rozprávania dodnes vedia zaujať,“ napísal Jozef. „Krásne slová tohoto vzácneho človeka! Prajem všetkým, ktorí sa podieľajú na tejto nádhernej akcii, veľa síl a tvorivých nápadov. Chráňme si naše bohatstvo umu a zručnosti pre ďalšie generácie,“ pridala sa Mária.
„Verím, že folklór na Slovensku prežije. Je to naša kultúrna pamiatka, ktorú si musíme zachovať v srdci a odovzdávať ďalším generáciám. Bez forklóru Slovensko nebude Slovenskom,“ napísal Daniel.