- 14. august 2024 o 08:28
Do vody na Kolpachoch by ste aktuálne nevošli. Čo sa nachádza na vodnej hladine?
Štiavnické tajchy sú obľúbenou letnou destináciou nie len miestnych, ale aj širokého okolia. Rodiny s deťmi trávia pri štiavnických jazerách ideálny letný čas. Aktuálny stav Kolpašské jazera však nie je zaručene vyhovujúci. Na hladine sa objavil žltý povlak.
Na sociálnej sieti Martina, návštevníčka miestneho tajchu, zdieľala video, na ktorom je natočená rozsiahla žltá škvrna plávajúca po povrchu vodnej nádrže. „Ahojte, pozná niekto nejaké oficiálne stanovisko napríklad hygienikov, alebo podobne, k tejto vode na Kolpachoch? Aktuálny stav dnes,“ napísala.
Väčšina návštevníkov reagovala pod príspevkom komentárom, že sa jedná o peľ, ktorý na vodnú hladinu dosadol a zoskupil sa. „Takmer každý rok to tam je na hladine, ak ma pamäť neklame. Možno v menšom rozsahu, ale je,“ vyjadril sa pod fotografiou Tomáš, ktorý je na podobný úkaz zvyknutý.

Voda bude testovaná
Podľa informácií, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky 9. augusta, by mala byť voda v tajchu vyhovujúca na kúpanie. To, či je táto informácia stále aktuálna, sa redakcia pýtala priamo Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom, ktorý v uvedenej oblasti vykonáva monitoring kvality vody v dvojtýždňových intervaloch.Z oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia pani Mgr. Darina Doletinová uviedla, že povlak na prírodnej nádrži registrujú a odbery vzoriek vôd na Kolpašskom tajchu budú prebiehať počas zajtrajšieho dňa. Zatiaľ tak nie je známe, či škvrna nachádzajúca sa na hladine patrí pod cyanobaktérie alebo ide o neškodný prírodný jav.
Minútky zo Slovenska
- 24.04. VIDEO: Cyklisti sa dočkali. Trenčianska župa otvorí ďalší dôležitý úsek cyklomagistrály, prepojí Trenčín s Dubnicou
- 24.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 24.04. FOTO: Bratislava zažije víkend nostalgickej MHD ZDARMA, do ulíc vyrazia historické električky aj legendárne autobusy
- 24.04. Rušňovodič posiela odkaz bežkyni, ktorá mu pri Dunajskej Strede skoro skočila pod vlak, zľakli sa aj okoloidúci
- 24.04. Kam vyraziť cez víkend? Nitra ožije trhmi, moto akciou aj veľkou narodeninovou párty s Mirom Jarošom
- 24.04. Pri autobusovej zastávke v Žiline vychováva diviačica svoje mláďatá. Obyvatelia sa boja o deti
- 24.04. Župné dni opäť rozprúdia život na východe, čaká vás nadupaný program a hviezdy ako Tina, Alan Murin či HEX. Kedy a kde?
- 24.04. Nitru čaká koncert Mira Jaroša v Promenade: Bude zdarma a pre všetkých, naposledy spôsobil detský ošiaľ
- 24.04. Víkend v Trenčianskom kraji ponúkne pestrý kultúrny program, od veľkých šou až po divadelnú poctu televíznej legende
- 24.04. PREHĽAD: Posledný aprílový víkend je pred nami! V Prešovskom kraji je pripravený pestrý program, vyberiete si?
- 24.04. PREHĽAD: Víkendové dni sú za dverami, čo ponúka Košický kraj? Tešiť sa môžete na poriadne nadupané podujatia
- 24.04. Dvojicu medveďov spozorovali len pár metrov od cyklotrasy. Z Liptova prichádza ďalšie varovanie
- 24.04. Poštárka opísala svoj bežný pracovný deň, pravda o žltých lístkoch vo vašej schránke vás možno prekvapí
- 24.04. Prešovčania zneužívajú parkovacie preukazy ŤZP svojich blízkych. Takýmto vodičom hrozí vysoká pokuta
- 24.04. Kam cez víkend v Bratislave a okolí? Program vám vyplnia veľkolepé Dni mesta, SlavCon, párty a špeciálne výstavy