V Banskej Bystrici testujú duobusy, ktoré by mohli fungovať už čoskoro, cestujúcim uľahčia prepravu


Foto: V Banskej Bystrici testujú duobusy, ktoré by mohli fungovať už čoskoro, cestujúcim uľahčia prepravu Foto: imhd.sk

Banská Bystrica testuje duobusy, ktoré chce zaviesť do svojej mestskej hromadnej dopravy. Ide o hybrid spájajúci funkciu autobusu a trolejbusu. Mestu by to výrazne pomohlo na trasách, kde sa končí trolejové vedenie a ľudia musia prestupovať na autobusy. Cestujúci by tak už čoskoro mohli cestovať v týchto upravených modeloch, keďže Dopravný podnik počas skúšobných jázd bez cestujúcich preveruje, či sa takéto vozidlo do mesta hodí. 

„Je to klasický trolejbus s pomocným baterkovým pohonom, to znamená že v prípade potreby je možné ísť na baterky až do vzdialenosti 15 km. Očakávame od toho zlepšenie dopravnej obslužnosti v určitých častiach mesta kde by budovanie trolejbusovej trakcie nebolo efektívne. Zatiaľ to samozrejme testujeme, uvidíme všetky pre a proti a podľa toho budeme nastavovať aj linky na ktoré by tieto autobusy mali byť nastavené,“ uviedol riaditeľ DPM Banská Bystrica Miroslav Snopko.

Duobus by tak mohol pokračovať do tých oblastí, kde trolejové vedenie nie je, a cestujúci musia prestupovať z trolejbusu na autobus. Ušetrili by sa aj prevádzkové náklady, keďže by na týchto trasách dokázal nahradiť súbeh dvoch liniek. Duobus poskytuje výhody aj v tom, keď vypadne prúd, alebo je na trakčnom vedení námraza, zároveň počas nehody nie je zablokovaný na ceste ako trolejbus. Na začiatok chce mesto zakúpiť dva duobusy, ktoré plánuje zaplatiť z vlastného rozpočtu. Cena jedného sa pohybuje na úrovni 400 tisíc eur.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu