Bystričanov dlhodobo trápia výpadky prúdu. Poškodzujú spotrebiče a znemožňujú prácu


Foto: Bystričanov dlhodobo trápia výpadky prúdu. Poškodzujú spotrebiče a znemožňujú prácu Foto: spravy.rtvs.sk

Obyvateľov stredného Slovenska už dlhodobo trápia časté niekoľkosekundové výpadky elektriny. Tieto neustále prerušenia dodávky prúdu nielen poškodzujú techniku a spotrebiče, ale aj výrazne ovplyvňujú každodenný život obyvateľov. Elektrárne o probléme aj sťažnostiach vedia, no situácia sa zatiaľ nemení.

Pre ľudí je najväčším problémom následok výpadkov. Fotografka z Novej Bane pre STVR napríklad hovorí, že jej poškodili tlačiareň. V rámci jej ohrievania v najvyššom vypätí elektriky odišla najdrahšia súčiastka stroja, ktorá navyše nebola dostupná na Slovensku, takže z práce bola vyradená z práce na tri dni.


Primátor mesta Nová Baňa, Branislav Jaďuď, potvrdil, že krátkodobé prerušenia dodávky elektriny sú pre obyvateľov dlhodobým problémom. Ovplyvňuje to aj množstvo priemyselných podnikov, ktoré sa museli problému prispôsobiť.


Podľa obyvateľov vypadáva elektrina bežne dva až trikrát denne, a to bez ohľadu na počasie. Neovplyvňuje to dážď, horúčava ani vietor. Elektrina im vypadne na niekoľko sekúnd, čo spôsobuje na zariadeniach veľké škody. 

Podľa hovorcu Slovenskej distribučnej má tento problém riešenie. Takýmto situáciám sa však dá predísť iba pravidelným vypílením stromov v ochranných pásmach pri elektrickom vedení. Údržbu by mali zabezpečovať nielen elektrárne, ale aj majitelia pozemkov. „Obhospodarujeme viac ako 35-tisíc kilometrov vedení, takže je nereálne udržať všetky ochranné pásma v takom stave, aby k výpadkom nedochádzalo vôbec,“ vysvetľuje hovorca Miroslav Gejdoš pre STVR.

Odborníci upozorňujú, že pri zapínaní väčších oblastí po výpadku prúdu vzniká prepätie, ktoré môže poškodiť alebo skrátiť životnosť spotrebičov. Ak sa chcú ľudia takýmto situáciám vyhnúť, musia sa zariadiť sami. Investície do prepäťových ochrán a záložných zdrojov môžu byť jedným z riešení, ako minimalizovať škody a zabezpečiť si plynulý chod domácnosti.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: spravy.rtvs.sk