VIDEO: Mladý Slovák behá po lesoch, aby stretol medveďa. Riskuje len preto, aby získal pozornosť na sociálnej sieti?


Foto: VIDEO: Mladý Slovák behá po lesoch, aby stretol medveďa. Riskuje len preto, aby získal pozornosť na sociálnej sieti? Foto: Instagram barbenikmartin

Stretnutia človeka s medveďom pravidelne vyvolávajú pozornosť celého Slovenska. Ak niekto na divoké zviera na prechádzke v prírode, počas hubárčenia, či práce v lese natrafí, stretnutie sa spravidla dostane na stránky novín, či do iných médií. Veľkú pozornosť medvede pútajú aj na sociálnych sieťach.

Ak sa však niekto do lesa vyberie zámerne len kvôli medveďom a nejde o poľovníka, člena zásahového tímu, či ochrancu prírodu, stretnutie sa môže skončiť tragicky. Aj tento rok sú na Slovensku evidované útoky nebezpečných zvierat na ľudí.


Mladému športovcovi Martinovi Barbeníkovi to však zdá sa vôbec neprekáža. Po lesoch behá zámerne kvôli tomu, aby nejakého medveďa stretol a dokonca si podľa vlastných slov vybral lokalitu s vysokým výskytom týchto zvierat.

„Od dnes po dobu 30 dní idem behať po našich lúkach a lesoch, aby som stretol medveďa. Dnes je deň prvý a v okolí tu máme vraj okolo 20 medveďov, tak uvidíme, že kedy ho stretnem,“ hovorí bežec vo videu, ktoré na sociálnej sieti zverejnil v pondelok. „Dnes zatiaľ nič, bežal som cez dobré húštiny… a zatiaľ som ho nevidel,“ dodáva Barbeník.

Športovcove predsavzatie vyvolalo množstvo komentárov priamo pod videom, ktoré na sociálnej sieti zverejnil. „Potom treba plakať keď bude pred ním utekať,“ napísal jeden z diskutujúcich. „Bežať ti neodporúčam, lebo ak natrafíš na medveďa pod 20m a budeš behať, je len na ňom či sa za tebou rozbehne a ver že ta šanca bude vysoká v jeho prospech,“ ozval sa ďalší. Väčšina komentárov zámerné vyhľadávanie medveďov po lese odsudzuje, niektorí prispievatelia to označili za hlúposť a zbytočné riskovanie. Vo videu nie je informácia o tom, kde konkrétne športovec za medveďmi behá, teda či naozaj ide o oblasť so zvýšeným výskytom týchto zvierat.


Ak bežec na medveďa natrafí, odnesie si to zviera?

Podľa údajov Štátnej ochrany prírody došlo v roku 2024 k 15 stretom človeka s medveďom, z toho jeden útok medveďa na človeka bol smrteľný. V máji parlament schválil novelu zákona o ochrane prírody, ktorá zjednodušila odstrel týchto zvierat.

Bývalý šéf zásahového tímu pre medveďa hnedého Marián Hletko na sociálnej sieti zverejnil informáciu, že v priebehu dvoch týždňov v júni, bolo Štátnou ochranou prírody odstrelených 16 medveďov. Informácia vyvolala kritiku ochranárov, niektorí odstrel označili za cielenú likvidáciu týchto zvierat.

Otázne je, čo by sa dialo v prípade, ak by bežec na medveďa skutočne narazil, a došlo by k stretu medzi človekom a zvieraťom. Podľa nového znenia zákona je zjednodušená likvidácia synantropných medveďov, teda tých, ktoré stratili plachosť a žijú v blízkosti ľudských obydlí. Medvede, ktoré človek zámerne a bez akéhokoľvek dôvodu vyhľadáva, za prípadný konflikt nemôžu.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: