Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici oslavuje 135. výročie. Ako získať bezplatný víkendový vstup?


Foto: Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici oslavuje 135. výročie. Ako získať bezplatný víkendový vstup? Foto: stredoslovenskemuzeum.sk

Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici tento rok oslavuje viacero jubileí. Predovšetkým si pripomína 135 rokov od svojho založenia, 115 rokov od otvorenia prvej múzejnej expozície, 35 rokov od otvorenia prírodovednej expozície v Tihányiovskom kaštieli a 15 rokov od otvorenia novej expozície v Matejovom dome.

V jeho hradnom areáli 12. júla od 17:00 chystá múzeum oslavu narodenín. Ako informovala manažérka SSM Dana Kurtíková, stane sa tak presne na deň podpisu zakladacej listiny.


Žiadosť o vznik mestského múzea predložil v roku 1889 hlavný notár mesta Banská Bystrica Štefan Holesch. Za najvhodnejšiu budovu vybrali Matejov dom. Práve tam sa v súčasnosti nachádza expozícia venovaná histórii mesta, ktorá v tomto roku oslavuje 15. výročie.


Múzeum zohráva kľúčovú úlohu v uchovávaní a prezentácii kultúrneho dedičstva stredného Slovenska. Sme najstaršou múzejnou inštitúciou v meste, ktorá sa môže pochváliť s viac ako 200.000 zbierkovými predmetmi. Pri tejto príležitosti vydávame nového sprievodcu po múzeu, kde sa návštevníci dozvedia o tejto inštitúcii a jej expozíciách všetko na jednom mieste. Jeho slávnostné uvedenie a spustenie predaja bude práve 12. júla,“ povedal riaditeľ múzea Marcel Pecník.

Ako dodal, pre tých, čo so sa zúčastnia piatkovej oslavy, si pripravili aj víkendové prekvapenie v podobe bezplatného vstupu do všetkých našich expozícií.

Zriaďovateľom múzea je Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). „Do kultúry ako župa v posledných rokoch investujeme násobne viac ako v minulosti a som presvedčený, že je to investícia, ktorá má zmysel. Je nesmierne dôležité vytvárať priestor a podmienky, v ktorých sa môže rozvíjať fantázia, kde sa komunita môže stretávať a v ktorých ako spoločnosť rastieme,“ zdôraznil predseda BBSK Ondrej Lunter.

Počas osláv môžete napríklad nazrieť, ako vyzeral život v stredovekom tábore v podaní Stredovekého spolku rytierov Vir Fortis, vyskúšať si ryžovanie zlata alebo jazdu na historickom koči v priestore hradného areálu. Múzem pripravilo aj komentované prehliadky v Matejovom dome a pre menších divadelný workshop a čítanie rozprávok v priestoroch Starej tržnice.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: