FOTO: Dobrodružstvo, relax, spoznávanie nových miest. Pripravili sme pre vás program na predĺžený víkend


FOTO: Dobrodružstvo, relax, spoznávanie nových miest. Pripravili sme pre vás program na predĺžený víkend
Galéria: 13 fotiek
Foto: naucnechodniky.sk, kamnavylet.sk, hiking.dennik.sk

Dnes je posledný pracovný deň v tomto týždni a čaká nás predĺžený víkend. Počas dvoch klasických dní víkendu sa možno nikam nerozhodnete ísť, no nenechajte si ujsť voľný čas počas najbližších dní. Využite ich naplno a zažite dobrodružstvá a adrenalín, ktoré vám Banskobystrický kraj ponúka. 

Ak neradi plánuje výlety a program na víkend, nevadí. Urobili sme to za vás. Pripravili sme pre vás 5 netradičných jednodňových výletov, ktorými sa môžete inšpirovať. Zostavili sme pre vás aj nezabudnuteľný program na celé tri dni v obci Bojnice. 

Predajnianske vodopády

Neďaleko malebnej obce Predajná sa v hustých lesoch skrývajú dva nádherné prírodné skvosty – Predajnianske vodopády. Tieto vodopády, vytvorené na potoku Čelno, ležia priamo pod unikátnym Kelemenovým tunelom, ktorý je technickou pamiatkou.

Sústava kaskádovitých vodopádov má dva toky – jeden s výškou spádu 5 metrov a druhý o polovicu kratší. Vodopády sú vyhlásené za prírodnú pamiatku, pričom ochrana zahŕňa aj okolité skalné moria a zachované biocenózy.

Cesta k Predajnianskym vodopádom je nenáročná a vhodná aj pre deti, ktoré určite zaujme zurčiaca voda. K vodopádom vedú vyznačené trasy z obcí Predajná (cca 11 km) a Lopej (cca 9 km), pričom sa tam môžete vydať aj na bicykli po značených cyklotrasách.

Galéria: 13 fotiek

Chmarošský viadukt

Možno ste o Chmarošskom viadukte ešte nepočuli, ale určite ste ho už videli. Jeho fotografia pred pár rokmi obletela svet a videli ju milióny ľudí na celej planéte. Len málokto si však uvedomil, že táto slávna technická stavba sa nachádza práve na Slovensku, neďaleko obce Telgárt.

Kamenný železničný most má 9 oblúkov a dosahuje výšku až 18 metrov. Svoje meno nesie podľa potoka Chmaroška, ktorý tečie priamo pod ním. Viadukt je dobre viditeľný už z hlavnej cesty a turisti sa k nemu môžu vydať na prechádzku z obce Telgárt po 1 km dlhej značenej ceste.

Chmarošský viadukt/ Zdroj: sadzv.sk

Náučný chodník Drienčany

Náučný chodník Drienčanský kras sa nachádza na juhu Slovenska a ponúka výnimočný pohľad na krasové útvary, jaskyne a priepasti v oblasti Drienčan.

Trasa dlhá približne 6 kilometrov je vhodná aj pre rodiny s deťmi a vedie okolo významných archeologických nálezísk a vzácnych rastlín. Na trase sú umiestnené informačné tabule, ktoré poskytujú zaujímavé údaje o geologických, biologických a kultúrnych aspektoch oblasti. Okrem prírodných krás chodník umožňuje návštevníkom spoznať aj históriu a kultúru regiónu.

Galéria: 13 fotiek

Čertova dolina - náučný chodník Jakuba Surovca

Ak chcete cez víkend zažiť dávku dobrodružstva, Čertova dolina je vhodná priamo pre vás. 

Náučný chodník Jakuba Surovca v Čertovej doline, situovaný na Horehroní, je ideálny pre rodiny s deťmi. Tento 5 km dlhý chodník ponúka návštevníkom možnosť spoznať krásu roklín a vodopádov, a poskytuje informácie o histórii legendárneho zbojníka Jakuba Surovca.

Trasa je vybavená informačnými tabuľami a drevenými mostíkmi, ktoré zvyšujú bezpečnosť a komfort návštevníkov. Vďaka rozmanitosti prírody a historickým zaujímavostiam je chodník atraktívnou destináciou pre turistov všetkých vekových kategórií.

V tiesňave, ktorá sa na chodníku nachádza sú pripravené kovové schody a rebríky, ktoré vám zabezpečia primeranú dávku dobrodružstva. Chodník a rebríky zvládnu aj deti. Trasa sa končí na dvore Zbojská, kde si môžete vychutnať zaslúžený obed alebo wellness. 

Galéria: 13 fotiek

Čiernohorská železnica

Čiernohronská železnica, nachádzajúca sa v malebnom údolí Čierneho Hrona, ponúka jedinečný zážitok pre turistov a milovníkov historických vlakov.

Táto úzkorozchodná železnica, ktorá bola pôvodne postavená na prepravu dreva, dnes slúži ako turistická atrakcia, ktorá láka návštevníkov svojou nostalgickou atmosférou.


Trasa vedie cez krásne prírodné scenérie a malebné dedinky, pričom poskytuje možnosť vidieť a zažiť tradičný spôsob dopravy. Na stanici Vydrovo sa nachádza aj skanzen lesníctva, ktorý ponúka zaujímavé expozície o histórii lesníctva a železnice v regióne.

Bojnice: Trojdňový výlet pre rodiny i jednotlivcov

Mesto Bojnice ponúka veľkú škálu možností na víkendový program. Pripravili sme pre vás niečo na každý deň a hneď vo vedľajšom kraji. 

UBYTOVANIE: V Bojniciach sú na návštevníkov pripravení. Ubytovanie si veľmi rýchlo a za primerané ceny v meste nájdete na viacerých portáloch. Dostupné sú vhodné apartmány, hotely a ak by ste chceli mať úplné súkromie, v okolí je množstvo chát, ktoré si dokážete rezervovať aj na poslednú chvíľu. 

Bojnice/ Zdroj: pixabay.com

PIATOK: Počas jedného dňa viete spojiť Bojnický zámok a Bojnický dvor. Bojnický zámok, známy z rozprávky “Šialene smutná princezná”, patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie pamiatky na Slovensku, s históriou siahajúcou až do 11. storočia. Návštevníci môžu objavovať jeho zákutia a históriu počas prehliadok alebo sa len kochať jeho nádhernou architektúrou. 

Hneď vedľa Bojnického zámku sa nachádza malá dedinka ľudových remesiel Bojnický dvor. V drevených chalúpkach tam sídlia remeselníci, ktorí prezentujú svoje umenia.

Návštevníci si môžu nielen zakúpiť ich výrobky, ale aj vyskúšať tradičné remeslá. V areáli sa nachádza aj reštaurácia s tradičnou slovenskou kuchyňou a miesto, kde si môžete pochutnať na grilovaných dobrotách. 

Galéria: 13 fotiek

SOBOTA: Sobotné doobedie môžete stráviť v prírode v okolí Bojníc a poobedný program môže pokračovať priamo v meste.

Kalvária nad mestom Bojnice, stará viac než 200 rokov, je romanticky ukrytá v tieni borovíc. Ide o ideálne miesto na osviežujúcu prechádzku a pokojné rozjímanie, dostupné z centra Bojníc za približne 15 minút.

Cestou k barokovej kaplnke Sedembolestnej Panny Márie miniete šesť zastavení krížovej cesty s obrazmi od neznámeho ľudového umelca. Nad kaplnkou sa nachádza novovybudovaná rozhľadňa, ktorá ponúka nádherný výhľad na Bojnice, Prievidzu a okolie.

Na námestí v Bojniciach, len pár desiatok metrov od Bojnického zámku, nájdete Dom ilúzií. Toto múzeum a galéria sú zamerané na optické ilúzie, trick-artové umenie a moderné zobrazenia reality. Ilúzie, meniace sa obrazy a rôzne trick-artové maľby s tematikou bojnických legiend tu fascinujú deti aj dospelých. 

Dom ilúzií Bojnice

NEDEĽA: Termálne kúpalisko Čajka, nachádzajúce sa v Bojniciach je ideálnym ukončením víkendu s rodinou. Počas letnej sezóny kúpalisko ponúka päť bazénov vrátane plaveckého bazéna, dvoch detských bazénov a dvoch nových nerezových bazénov s rôznymi atrakciami. 

Kúpalisko Čajka

JEDLO: Turistický portál tripadvisor.com poskytuje návštevníkom hodnotenie najlepších reštaurácií a podnikov v okolí. Na základe hodnotení vám odporúčame navštíviť reštaurácie Muzika, Biograf, Alej. Pokiaľ ste kávičkári vyskúšajte Kúpeľnú kaviarničku alebo kaviareň Kofíčko


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac:Zdroj: naucnechodniky.sk, kamnavylet.sk, a ďalšie