Viacero krajov Slovenska čakajú intenzívne búrky alebo krupobitie. SHMÚ vyhlásilo meteorologické výstrahy


Foto: Viacero krajov Slovenska čakajú intenzívne búrky alebo krupobitie. SHMÚ vyhlásilo meteorologické výstrahy Foto: Facebook

Slnečné a teplé počasie v posledných dňoch sa náhle zmenilo na silné búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dokonca vyhlásil vo viacerých krajoch meteorologické výstrahy. V niektorých krajoch budú platiť až do zajtrajšieho rána.

Prvý stupeň výstrah vyhlásili Nitrianskom a Žilinskom kraji. Napadnúť tu má 20 až 30 milimetrov zrážok za polhodinu a nárazy vetra môžu dosiahnuť rýchlosť od 18 do 23 metrov za sekundu. Výstrahy by tu mali trvať do 17:00 hod.

Výstrahy druhého stupňa sa týkajú Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja. V nich očakávajú intenzívne lejaky s intenzitou 30 až 50 milimetrov za polhodinu. Vietor tu môže nabrať rýchlosť 20 – 30 metrov za sekundu, informuje SHMÚ.


Tento stupeň výstrah tu vyhlásili do 21:00 hod, kedy si obyvatelia Banskobystrického kraja budú môcť vydýchnuť. To však neplatí pre Prešovský a Košický kraj, pretože od 22:00 hod. budú na tomto území platiť výstrahy prvého stupňa.

Portál iMeteo.sk zároveň upozorňuje na krúpy. Najvyššia pravdepodobnosť ich výskytu je na juhu Slovenska, kde je až 30 percentná pravdepodobnosť výskytu krúp s priemerom viac ako päť centimetrov. Tento jav môže spôsobiť nemalé škody na majetku.

„Krúpy môžu poškodiť vegetáciu, väčšie krúpy môžu poškodiť strechy, skleníky, automobily a pod. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku,“ vysvetlil Slovenský hydrometeorologický ústav.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: