Medveď napadol človeka v Trnavej Hore. V obci sa pravidelne konajú detské letné tábory


  • Redakcia
  • 18 jún 2024, 19:50
  •  
Foto: Medveď napadol človeka v Trnavej Hore. V obci sa pravidelne konajú detské letné tábory Foto: Pexels/Ilustračné foto

V pondelok popoludní došlo k ďalšiemu napadnutiu človeka medveďom. Udialo sa to v obci Trnavá Hora, ktorá sa nachádza v katastri osady Ladno v okrese Žiar nad Hronom. Ako informuje RTVS, muž utrpel ľahšie zranenia a po ošetrení v nemocnici odišiel domov.

V pondelok popoludní došlo k ďalšiemu napadnutiu človeka medveďom. Útok prišiel na políciu oznámiť 71-ročný muž z Trnavej Hory. Ako uviedol, okolo 13:00 sa nachádzal v lesnom poraste neďaleko chatovej oblasti Ladno, kde bol kosiť a približne 200 metrov od lesníckej chaty ho napadla medvedica.

Keď ju spozoroval, snažil sa ju odplašiť. Podľa jeho slov najskôr začala utekať, ale následne sa vrátila a vrhla sa na neho. Po chvíli prestala útočiť a rozbehla sa smerom do lesa. Poškodený si všimol, že sa k nej pripojili dve medvieďatá.


Zranený muž sa išiel dať ošetriť. Utrpel mnohopočetné drobné rany a odreniny na trupe, horných aj dolných končatinách a tiež hematóm pravého oka. Portál RTVS informoval, že má ísť o medveďa, ktorého už niekoľko dní sleduje zásahový tím. Pohyboval sa aj v susedných obciach a je na neho vydané povolenie na odstrel.


„Je to človek, ktorý v tej osade Ladno má svoju chalupu, veľmi častokrát tam chodí, rád chodí po lesoch. Medveďa sa snažil vyplašiť tyčou, búchaním na strom, ale to sa mu nepodarilo. Neskôr ho napadol a pravdepodobne podľa tohto ľahko zranil. S obyvateľom sa nám nepodarilo spojiť, čo celkom chápem pretože určite je vo veľkom šoku,“ uviedol pre RTVS starosta obce Pavel Kravec.

Donedávna mal v Trnavej Hore svoj najstarší detský letný tábor Tralaland. Využíval multifunkčný areál Park pod Borovicou, aktuálne sa presunul do rekreačného zariadenia Železnô. Podľa dostupných zdrojov organizuje v Trnavej Hore tábor pre deti aj tento rok detská kancelária Slniečko. Na ich webovej stránke sa dá prihlásiť na júlové a augustové termíny.

Polícia dodala, že od 23. marca v kraji preverovali hlásenie o výskyte medveďa hnedého už 44-krát a 4 osoby boli medveďom aj napadnuté. V nedeľu (14.4.) boli napadnutí dvaja turisti v okrese Detva a v stredu (1.5.) hubár v okrese Banská Bystrica neďaleko obce Selce.

Medveď v okrese Žiar nad Hronom

Dnes sme vás informovali, že aj v okrese Rimavská Sobota upozorňujú na výskyt viacerých jedincov medveďa hnedého. Ako informuje portál sprejnamedveda.sk, ide konkrétne o okolie obce Poproč. Dva jedince videl vodič autobusu pri zastávke, pohybovali sa po ceste II. triedy č. 526.

Miestny obyvateľ na jedného medveď narazil mimo intravilánu v oblasti Brezina smerom na obec Ratková. Zviera sa mu podarilo odfotiť na vzdialenosť približne päťdesiat metrov.

Zdroj: sprejnamedveda.sk/Jaroslav P.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: