FOTO: Ako vyzeral Deň hasičov v Banskej Bystrici? V súťažiach sa darilo Marošovi, ktorý nás reprezentuje aj v zahraničí


FOTO: Ako vyzeral Deň hasičov v Banskej Bystrici? V súťažiach sa darilo Marošovi, ktorý nás reprezentuje aj v zahraničí
Galéria: 30 fotiek
Foto: pixabay.com

V Banskej Bystrici sa v priestoroch Europa Shopping Center (ESC) a Europa Business Center v sobotu  konal „Deň hasičov“ pod záštitou Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici a s podporou organizačných partnerov.

Profesionálni aj dobrovoľní hasiči z kraja súťažili v náročných disciplínach. Pre rodiny s deťmi, ktoré sa prišli na podujatia pozrieť a fandiť, bol pripravený pestrý sprievodný program. Najmenší mali možnosť zapojiť sa do súťažných disciplín „Malý hasič“, kde po absolvovaní získali vecné odmeny. Deti mali možnosť vyskúšať si hasičské záchranné pomôcky, prvú pomoc a vstúpiť do pozadia práce profesionálneho hasiča. K dispozícii boli aj hasičské autá a záchranné člny, ktoré si mohli okoloidúci prezrieť i z vnútra. Atrakcie ako napríklad lozenie na lanovej sieti boli pre deti pripravené aj v interiéri nákupného centra. 

Súťaže a Výzvy

V rámci podujatia sa uskutočnil už 25. ročník Krajskej Súťaže vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel. Súťažiacim boli pripravené modelové situácie ako z praxe. Potrebná bola profesionalita a bezchybné vyslobodzovanie zranených z havarovaných áut. Disciplíny boli fyzicky náročné a odrážali bežnú prax, ktorú hasiči musia zvládnuť. Víťazom súťaže sa stalo družstvo z OR HaZZ v Banskej Bystrici, pričom druhé miesto obsadilo družstvo z OR HaZZ Topoľčany a tretie miesto družstvo z OR HaZZ v Žiari nad Hronom.

Galéria: 30 fotiek

TFA Slovakia 2024: Najtvrdšie hasičské prežitie

Na štart 15. ročníka súťaže TFA Slovakia sa tento rok postavilo 39 hasičov zo Slovenska, Česka a Poľska. Súťažiaci čelili štyrom náročným disciplínam, ako sú hadice, prekážková dráha, veža a schody, a súťažilo sa v piatich vekových kategóriách. Súťažila a ukázala svoju silu a odvahu aj Ivana Čičmancová, ktorá sa na štartovaciu čiaru postavila ako jediná žena. Celkovým víťazom sa stal Maroš Bošeľa z OZ Hasič Polomka.

Maroš Bošeľa

Maroš Bošeľa je Zvolenčan, ktorý súťaží už niekoľko rokov v mnohých športových i hasičských súťažiach a disciplínach. Aktuálne patrí pod OZ Polomku, ktorú reprezentuje na stupienkoch víťazov na Slovensku aj v zahraničí. Tento rok sa umiestnil na treťom mieste Majstrovstiev Európy v TFA 2024 Mönchengladbach. Ide o náročnú súťaž, kde súťažiaci beží s aktívnym dýchacím prístrojom a gumovými hadicami. Jeho úspechy sa zbierajú už niekoľko rokov. Je aktívnym športovcom, ktorý Slovensko v súťaži TFA reprezentuje aj u našich českých susedov. Tento rok získal vo svojej kategórií 1. miesto v Olomouci aj v Plzni. 


Výsledky Súťaže v jednotlivých kategóriách:

Kategória K 18: Maroš Bošeľa - OZ Hasič Polomka

Kategória K 30: Matúš Bali-Hudák - TFA Team Slovakia

Kategória K 35: Michal Libiček - DHZ Hybe

Kategória K 40: Ladislav Maslen - DHZ Ostrý Grúň

Kategória K 45: Marcin Zdzieblo - KM PSP Žory

Toto podujatie plné súťaží a ukážok bolo nielen príležitosťou na prezentáciu zručností hasičov, ale aj na zvýšenie povedomia o ich práci a bezpečnosti medzi verejnosťou. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac:Zdroj: Facebook