Pri obci v okrese Rimavská Sobota videli viacerých medveďov. Ľudia musia zvýšiť opatrnosť


Foto: Pri obci v okrese Rimavská Sobota videli viacerých medveďov. Ľudia musia zvýšiť opatrnosť Foto: sprejnamedveda.sk/Jaroslav P.

V okrese Rimavská Sobota upozorňujú na výskyt viacerých jedincov medveďa hnedého. Ako informuje portál sprejnamedveda.sk, ide konkrétne o okolie obce Poproč. Dva jedince videl vodič autobusu pri zastávke, pohybovali sa po ceste II. triedy č. 526.

Miestny obyvateľ na jedného medveď narazil mimo intravilánu v oblasti Brezina smerom na obec Ratková. Zviera sa mu podarilo odfotiť na vzdialenosť približne päťdesiat metrov.


Čo robiť v prípade stretu s medveďom?

Stretnúť sa s medveďom nemusí znamenať, že zaútočí. Naše správanie má výrazný vplyv na to, ako bude medveď reagovať. Medvede v poľských Karpatoch reagovali útokom alebo agresívnym prístupom štyrikrát častejšie voči ľuďom, ktorí boli pri stretnutiach aktívni. To znamená, že sa priblížili kvôli fotografovaniu alebo sa ho pokúsili odplašiť.

Pri nečakanom strete s medveďom sa odporúča zväčšiť vzdialenosť od zvieraťa. Nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnite sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie.


Medvede signalizujú rôzne stupne nepokoja alebo stresu. Niektoré signály sú nenápadné, ako pozastavenie sa v činnosti, zmeravenie a zmena orientácie tela, alebo neprirodzené zívanie. Iné sú očividnejšie – fučanie, mrmlanie či cvakanie zubami. Medzi veľmi napäté agresívne prejavy patrí slintanie, rýchle fučanie, vrčanie a bručanie s otvorenou papuľou, zaháňanie sa labou a hrdelné zvuky, napríklad rev.

Medveď vztýčený na zadných nohách sa snaží získať lepší prehľad, nie je to agresívna pozícia. V sebaobrane niekedy urobí výpad, aby sa človek vzdialil. Ak sa stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku. V 91 % prípadoch stretu človeka s medveďom nahlásených do poľovníckej štatistiky od roku 2007 do 2014 k útoku nedošlo.

Ak zviera skutočne zaútočí, odborníci odporúčajú pasívnu obranu. To znamená ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk a ostať bez pohybu, až pokiaľ medveď neodíde.

Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou. Aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia. Za najlepší spôsob je považovaný paprikový sprej na medvede. Nezabezpečený a ľahko

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: